Otyłe kobiety mogą mieć problem z zajściem w ciążę z
powodu zwiększonej zawartości tłuszczu w jajnikach. Według najnowszych badań wysoki poziom nasyconych kwasów tłuszczowych, powszechnie spotykany w jajnikach otyłych kobiet i tych z cukrzycą typu II, może zakłócić rozwój embrionalny i utrudnić zajście w ciążę.
Badanie to może wyjaśnić, dlaczego kobiety cierpiące z powodu zaburzeń metabolicznych, takich jak otyłość i cukrzyca muszą walczyć o dziecko.
Pacjentki z nadwagą mają tendencję do metabolizowania większej ilości tłuszczu, co powoduje wyższy poziom kwasów tłuszczowych w jajnikach. Ten podwyższony stan w rezultacie wpływa niekorzystnie na rozwój komórki jajowej. Jak twierdzi profesor Jo Leroy z Uniwersytetu w Antwerpii, już ze wcześniejszych badań wynika, że wysoki poziom kwasów tłuszczowych może wpływać na rozwój komórek jajowych w jajnikach, ale po raz pierwszy udowodniono jego negatywny wpływ na tworzenie się zarodka.
Według dr Rogera Sturmey’a z Uniwersytetu w Hull w przypadku gdy komórki jajowe były narażone na wysoki poziom kwasów tłuszczowych, zarodki wykazywały zwiększony metabolizm aminokwasów oraz zmiany zużycia tlenu, glukozy i mleczanów, co skutkowało zmniejszeniem liczby zajść w ciążę. Natomiast w zarodkach wykazujących mniej aktywny metabolizm, zajście w ciążę kończyło się powodzeniem.
Badania dowodzą, że chociaż wysoka ekspozycja na kwasy tłuszczowe nie ogranicza pierwszego podziału komórki jajowej, to liczba komórek jajowych, które osiągnęły stadium blastocysty, w którym zarodek zagnieżdża się w śluzówce macicy, została znacząco zredukowana.