Dawniej mówiło się, że „cukier krzepi”. Z perspektywy dzisiejszej medycyny wiadomo już, że nie jest to prawdą. Cukier sprzyja powstawaniu stanów zapalnych, te zaś w znacznym stopniu zwiększają ryzyko zachorowania na raka. Glukoza jest bardzo potrzebna nowotworowi, dlatego jego komórki wyjątkowo chętnie wciągają cukrowe nanocząstki do wnętrza. Nadmierne spożywanie produktów bogatych w cukry proste powoduje również otyłość i poważne choroby serca. Z kolei zespół naukowców z Uniwersytetu Króla Juana Carlosa w Madrycie, odkrył jeszcze jeden mechanizm, który sprawia, że otyłość i cukrzyca mogą prowadzić do raka. Badacze zauważyli, że wysoki poziom cukru we krwi zwiększa aktywność genu powodującego progresję raka. Dlatego też badacze ostrzegają – walka z rakiem zaczyna się w kuchni.
Odpowiednio zbilansowana dieta to klucz do zdrowego życia. Przetworzoną żywność, fast foody, wysokotłuszczowe potrawy i przetwory mięsne zastąp produktami roślinnymi, warzywami i owocami. Dlaczego są one tak ważne? Bo zawierają dużą ilość związków biologicznie aktywnych, antyoksydantów (związków neutralizujących wolne rodniki, które powodują uszkodzenia DNA), błonnika, mikroelementów i wody. W badaniu Nurses Health Study, którego wyniki opublikowano w American Journal of Epidemiology, wykazano, że dieta obfitująca w warzywa i owoce oraz białko roślinne wiązała się z ok. 20% niższym ryzykiem nowotworu piersi. Skład i rodzaj diety jest niezwykle istotny, ponieważ właściwie skomponowana może dostarczyć bardzo wielu składników przeciwdziałających nowotworom.
Otyłość to jeden z poważniejszych problemów dzisiejszych czasów. Pracujemy coraz więcej, dbamy o siebie coraz mniej. Badania wskazują, że w ostatniej dekadzie doszło do znacznego wzrostu otyłości. Z problemem zmaga się już ponad 20 % populacji. Istnieją dowody naukowe na to, że nadwaga podnosi ryzyko następujących nowotworów: jelita grubego, przełyku, trzustki, nerki, macicy, piersi (u kobiet po menopauzie) oraz pęcherzyka żółciowego. Wynika to z wielu przyczyn. Jak wskazują badania komórki tłuszczowe uwalniają wiele substancji czynnych między innymi hormony płciowe oraz wiele innych, których wysokie poziomy zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory.
Często nie zdajemy sobie sprawy jak dużą szkodę w organizmie może wywołać brak aktywności fizycznej. Istnieją silne dowody wskazujące, że aktywność fizyczna pomaga uchronić się przed rakiem piersi (u kobiet w okresie postmenopauzalnym) oraz rakiem endometrium. Aktywność fizyczna wzmacnia układ immunologiczny i trawienny oraz redukuje zbędną ilość tkanki tłuszczowej. Włącz ćwiczenia do swojego planu dnia – zacznij jeździć na rowerze, spacerować, korzystaj ze schodów a nie z windy, parkuj samochód nieco dalej od miejsca do którego zmierzasz, czas spędzany przed telewizorem zamień na spacery z przyjaciółmi, basen czy taniec. Wystarczy codziennie, co najmniej 30-60 minut przeznaczyć na umiarkowaną aktywność fizyczną, by cieszyć się zdrowiem i dobrą formą.
Zawarta w papierosach nikotyna to groźna zabójczyni. W Europie co piąty przypadek raka powodowany jest właśnie przez palenie. Głównie atakuje on płuca, gardło i krtań. Czy wobec tego kobiety obawiające się raka piersi mogą bezkarnie palić papierosy? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie nie. Każdy papieros w znacznym stopniu zwiększa ryzyko powstawania raka piersi i przyspiesza jego rozwój. Jeśli w szafce trzymasz więc paczkę „na czarną godzinę”, to lepiej od razu ją wyrzuć. No chyba, że wolisz puścić swoje zdrowie z dymem.
Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda dowiedli paradoks tego stwierdzenia. Okazuje się bowiem, że nawet najmniejsza ilość alkoholu ma wpływ na zdrowie. Ryzyko powstawania raka piersi może wzrosnąć nawet o 10% przy każdych 10 g alkoholu spożywanego regularnie. Taka ilość odpowiada jednemu drinkowi. Oczywiście nie należy popadać w paranoje. Lampka wina lub drink wypity okazjonalnie nie powinien spowodować żadnych poważnych spustoszeń. Co więc radzimy? Zachowanie umiaru.
W dobie dzisiejszej medycyny opartej na specjalistycznych badaniach bardzo łatwo jest wykryć chorobę nawet w rozpoczynającym się stadium. Dzięki profilaktyce i regularnym badaniom wiele kobiet uniknęło rozwoju choroby. W jaki sposób się badać? Możesz to robić samodzielnie (najlepiej podczas kąpieli). Prawą rękę połóż z tyłu głowy, a lewą na prawej piersi. Kolistymi ruchami masuj piersi z góry na dół i z powrotem. W ten sam sposób zbadaj drugą pierś.
Lato, plaża, żar lejący się z nieba i promienie słońca muskające ciało. Tak brzmią synonimy wakacyjnej idylli. A czy wiesz, że takim błogim lenistwem zwalczasz także raka piersi? Najnowsze badania wskazują, że odpowiednia ilość witaminy D w organizmie umożliwia tworzenie zdrowych komórek i utrzymywanie ich w dobrej kondycji. Pomyślisz pewnie – „To bujda, przecież słońce powoduje raka skóry”. Masz rację, jednak jeśli odpowiednio zabezpieczysz skórę właściwymi kosmetykami z filtrami i potraktujesz właściwą dawką promieni, Twoja skóra nie ucierpi.
Często zdarza się tak, że ludzie zdrowi, dobrze odżywiający się i tak chorują. Jak to się dzieje? Wszystko to przez złą kondycję psychiczną. Warto pamiętać, że zdrowy umysł jest równie ważny jak zdrowe ciało. Przyznaj się sama przed sobą, jak często myślałaś: „Jestem beznadziejna”, „To się nie uda”, „Nie nadaję się”, „Nie lubię siebie”. Bądź ze sobą szczera. Jeśli jesteś nastawiona przeciwko sobie, tak samo będzie też z Twoim zdrowiem. Zapamiętaj, Twój umysł i Twoje ciało to jedna drużyna, gracie do jednej bramki.
Boisz się, że masz skłonności genetyczne i zachorujesz na raka piersi podobnie jak mama lub babcia? Spokojnie. Sprawdź to z VIMED. Mutacje genetyczne odgrywają wprawdzie istotną rolę w rozwoju wszystkich rodzajów nowotworów, ale nowoczesna, kompleksowa diagnostyka genetyczna daje nieocenione możliwości. Zadzwoń do nas i poznaj szczegóły.