Wiosna to czas, w którym możemy cieszyć się bogactwem kolorowych i soczystych warzyw, owoców i ziół. Jeżeli na większe zakupu chodzimy raz w tygodniu, oznacza to, że musimy przechować zakupione artykuły tak, aby pod koniec tygodnia uniknąć gigantycznego stosu zepsutych produktów nadających się jedynie na kompost. Trzeba pamiętać, że
warzywa tracą smak, gdy dojrzewają w nieodpowiednich warunkach. Aby utrzymać świeżość naszych smakołyków, musimy odpowiednio je przechowywać. Jak się okazuje, lodówka to w wielu przypadkach nie najlepsze miejsce. Dowiedz się, jak przechowywać niektóre świeże warzywa i zioła.
1. Pomidory
Jeśli kiedykolwiek uprawiałeś pomidory, to wiesz, że kochają one ciepło i nie lubią zimna. Okazuje się, że nawet po zerwaniu z winorośli zachowują niechęć do zimnego otoczenia.
Przechowując pomidory w lodówce, tracimy ich cenny smak, kolor i konsystencję. Co więcej, zimno lodówki przyśpiesza proces gnicia i sprzyja namnażaniu drobnoustrojów (ujemna temperatura niszczy odporność owoców na choroby pleśniowe i bakteryjne). Pomidory należy przechowywać w temperaturze pokojowej, gdyż to w takiej właśnie zachowują świeżość. Ponadto musimy umieścić je tam, gdzie nie będą wystawione na działanie promieni słonecznych.
2. Bazylia
Pomidory i bazylia nie tylko doskonale komponują się na talerzu i wybornie smakują, ale mają też podobne potrzeby, jeśli chodzi o przechowywanie. Bazylia, podobnie jak pomidory, kocha ciepło, jeśli więc skazana będzie na pozostawanie przez dłuższy czas w niskiej temperaturze, zacznie przedwcześnie więdnąć.
To aromatyczne zioło powinno być traktowane tak samo, jak świeżo cięte kwiaty. Świeży pęczek bazylii można włożyć do szklanki wody (wodę należy zmieniać codziennie lub raz na dwa dni) z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Doskonałym sposobem przechowywania bazylii jest również przygotowanie z niej sosu pesto, a następnie zamrożenie go.
3. Ziemniaki
Ziemniaki lubią chłodne, ale nie zimne miejsca (optymalna temperatura to ok. 10⁰C), najlepiej ciemne, takie jak piwnica. Przechowywanie ziemniaków w niskich temperaturach sprzyja szybszemu rozkładowi skrobi do cukru, co niekiedy ma wpływ na ich smak, teksturę i może wpłynąć na proces gotowania. Temperatura ok. 2⁰C przyczynia się do powstania słodkiego, charakterystycznego smaku (ziemniaki przechłodzone), z kolei zbyt wysoka sprzyja kiełkowaniu. Jeżeli nie możemy zapewnić optymalnej temperatury, najlepiej będzie kupować ziemniaki na bieżąco, według aktualnych potrzeb.
4. Awokado
Do sklepów na całym świecie zazwyczaj dostarczane są niedojrzałe owoce awokado. Jeżeli właśnie taki (twardy) owoc kupisz w markecie, nie wkładaj go do lodówki, ponieważ niska temperatura znacząco spowalnia proces dojrzewania. Co więcej, przechowywanie w ten sposób zbyt długo może wpłynąć na konsystencję i smak awokado (zrobi się gorzkie). Najlepszym rozwiązaniem będzie ciemne miejsce o temperaturze pokojowej. Z drugiej strony, jeśli masz idealnie dojrzałe awokado, a w danej chwili nie możesz go użyć, przechowywanie w lodówce może wyjść na Twoją korzyść, bowiem przedłużysz swoją szansę na jego spożycie, zanim stanie się całkowicie przejrzałe.
5. Cebula
Cebulę należy przechowywać w miejscu, które nie jest tak wilgotne, jak lodówka. Idealne będzie chłodne, suche, ciemne i dobrze wentylowane pomieszczenie. Optymalna temperatura dla tego warzywa wynosi ok. 0⁰C przy wilgotności powietrza nieprzekraczającej 75%. Światło powoduje, że może ono stać się gorzkie, brak cyrkulacji powietrza pobudza proces psucia, z kolei podwyższona temperatura sprzyja wyrastaniu szczypioru i sprawia, że cebula staje się miękka. Cebulę, tak jak i czosnek, można też wpleść w warkocze ze słomy i przechować w zawieszonych w przewiewnym miejscu wiankach. Szczypiorek ma większą zawartość wody i krótszy okres przydatności do spożycia, więc powinien być przechowywany w lodówce.
Przechowując żywność w odpowiednich warunkach, możesz mieć pewność, że zachowa ona niezbędny wygląd, konsystencję oraz nie dojdzie w niej do rozwoju patogennych bakterii. Smak gwarantowany!
1 Comment
Przydatne informacje, dobry wpis. Dzięki.