W badaniu prowadzonym przez dr. E. Mitchella Seymoura z University of Michigan analizowano wpływ diety o wysokiej zawartości tłuszczu (tzw. zachodniej diety) z dodatkiem winogron i bez winogron (dieta kontrolna) na tkanki serca, wątrobę, nerki u szczurów podatnych na otyłość. Winogrona – mieszankę odmian czerwonej, zielonej i czarnej – podawano gryzoniom w formie liofilizowanego proszku przez prawie 90 dni.
[framed_box bgColor=”#E0FFFF”]Według naukowców winogrona chronią przed uszkodzeniem narządów w przebiegu zespołu metabolicznego, ponieważ zawierają wysoką ilość naturalnych związków fitochemicznych, takich jak polifenole.[/framed_box]
Nasze badania sugerują, że dieta wzbogacona w winogrona może odegrać kluczową rolę w ochronie przed zespołem metabolicznym i jego powikłaniami. Zarówno stan zapalny, jak i stres oksydacyjny odgrywają rolę w progresji chorób układu krążenia i dysfunkcji narządów w cukrzycy typu 2. Spożycie winogron wpływa na oba te czynniki w wielu tkankach. Jest to bardzo obiecujące odkrycie.
[framed_box bgColor=”#E0FFFF”]To badanie rozszerza i potwierdza wyniki wcześniej publikowanych badań dr. Seymoura, które wykazały, że dieta wzbogacona o winogrona zmniejsza czynniki ryzyka chorób serca i cukrzycy u szczurów podatnych na otyłość.
[/framed_box]