Stężenie witaminy D3 w organizmie
Zanim jednak podejmiemy decyzję o włączeniu suplementacji warto wykonać badanie stężenia witaminy D3. Ułatwi to dobranie przez lekarza odpowiedniej dawki, skutecznie uzupełniającej niedobór witaminy D3. Może również ustrzec przed niepotrzebnym przedawkowaniem, które może być niebezpieczne dla zdrowia. Nadmiar witaminy D3 prowadzi bowiem do wzmożonego uwalniania wapnia z kości, który odkłada się w narządach np. w wątrobie i nerkach, skórze, naczyniach krwionośnych, sercu czy płucach. Skutkiem tego procesu jest ich zwapnienie. Objawy towarzyszące przedawkowaniu witaminy D3 to częste oddawanie mętnego moczu, nieregularna czynność serca, metaliczny posmak w ustach, biegunki i zaparcia, bóle brzucha, bóle głowy, nudności, wzmożone pragnienie, utrata apetytu a nawet niewydolność nerek. Rutynowo wykonuje się pomiar stężenia w surowicy nieaktywnej formy witaminy D3 – 25(OH)D3, natomiast stężenie 1,25(OH)2D3 – aktywnego metabolitu, jest wykonywane w ściśle określonych wskazaniach medycznych.
Jaka jest norma witaminy D u dorosłego?
- Od maja do września u zdrowych osób wystarczy przebywać na słońcu przez 15 minut dziennie bez kremów z filtrem. Wówczas suplementacja witaminą D nie jest konieczna.
- Suplementacja w dawce 800–2000 IU/dobę, jest zalecana, jeśli powyższe warunki nie są spełnione.
- Przy nadwadze i otyłości przyjmujemy suplement w dawce 1600–4000 IU/dobę.
Uznaje się, że stężenie witaminy D3 w surowicy poniżej 20 ng/ml (50 nmol/l) to stan ciężkiego niedoboru wymagający wdrożenia jak najszybciej odpowiedniego leczenia. W przypadku wyników mieszczących się w zakresie ≥20-30 ng/ml od 50 do 75 nmol/l) wskazuje się na poziom niewystarczający wymagający zwiększenia dotychczasowej dawki suplementacyjnej. Wartości ≥30-50 ng/ml (≥75-125 nmol/l) uznawane są za prawidłowe ale nie oznaczają odstawienia dotychczasowej suplementacji a jedynie jej utrzymanie.