Najnowsze badanie, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie „Pediatric Obesity”, może być przestrogą dla wszystkich nerwowych rodziców. Jak wykazały wyniki doświadczenia przeprowadzonego w Kanadzie,
dzieci silnie zestresowanych rodziców mają większy wskaźnik masy ciała (BMI) niż te, których rodzice prowadzą niezbyt stresujące życie. To pierwsze takie badanie, w którym poszukiwano związku pomiędzy stresem rodziców a masą ciała ich dzieci.
W ramach doświadczenia
analizowano dane o ponad 4 tys. dzieci w wieku od 5 do 10 lat. W trakcie 4 lat badań naukowcy co roku sprawdzali wskaźnik masy ciała dzieci i poziom zestresowania rodziców, pytając tych ostatnich w kwestionariuszach np. o to, jak często w danym miesiącu czuli się zestresowani, czy radzą sobie z codziennymi trudnościami, czy wszystko idzie po ich myśli, czy też może ich problemy piętrzą się i nie ma już na nie sposobu.
[framed_box bgColor=”#D4FFFE”]Zauważono, że dzieci silnie zestresowanych rodziców charakteryzowały się o 2% wyższym wskaźnikiem masy ciała niż te, których opiekunowie żyli w mniejszym napięciu. Dodatkowo pociechy nerwowych rodziców przybierały na wadze o 7% szybciej niż pozostałe dzieci.
[/framed_box]
Dr Ketan Shankardass, epidemiolog z Centre for Research on Inner City Health w Kanadzie, współautor badania, ostrzega, że jeśli nie będziemy przeciwdziałać przyrostowi masy ciała u młodych ludzi, to doprowadzimy u nich do znacznej otyłości, a w konsekwencji do szeregu problemów zdrowotnych w ich życiu dorosłym.
Dzieciństwo to najlepszy czas na kształtowanie odpowiednich nawyków w zakresie żywienia, aktywności fizycznej czy radzenia sobie ze stresem – Jest to jednak także czas, w którym możemy nieodwracalnie zaszkodzić swoim pociechom.
Naukowcy nie wiedzą jeszcze, jakie czynniki decydują o związku między stresem rodziców a przyrostem masy ciała u dzieci. Przypuszczają, że zestresowani dorośli są bardziej zniechęceni i apatyczni, nie mają ochoty na aktywność fizyczną i próbują zaoszczędzić czas na gotowaniu,
kupując więcej niezdrowych produktów spożywczych, gotowych posiłków, fast foodów, a wszystko to przekłada się na
styl życia dziecka.
[framed_box bgColor=”#D4FFFE”]Badacze zakładają ponadto, iż stres rodziców może wywoływać stres u dziecka, wpływając także na jego nawyki behawioralne związane z aktywnością i żywieniem – stres rodziców jest często „zajadany” przez dzieci.
[/framed_box]