Zestresowani rodzice = otyłe dzieci | VIMED

Zestresowani rodzice = otyłe dzieci

Najnowsze badanie, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie „Pediatric Obesity”, może być przestrogą dla wszystkich nerwowych rodziców. Jak wykazały wyniki doświadczenia przeprowadzonego w Kanadzie, dzieci silnie zestresowanych rodziców mają większy wskaźnik masy ciała (BMI) niż te, których rodzice prowadzą niezbyt stresujące życie. To pierwsze takie badanie, w którym poszukiwano związku pomiędzy stresem rodziców a masą ciała ich dzieci.

W ramach doświadczenia analizowano dane o ponad 4 tys. dzieci w wieku od 5 do 10 lat. W trakcie 4 lat badań naukowcy co roku sprawdzali wskaźnik masy ciała dzieci i poziom zestresowania rodziców, pytając tych ostatnich w kwestionariuszach np. o to, jak często w danym miesiącu czuli się zestresowani, czy radzą sobie z codziennymi trudnościami, czy wszystko idzie po ich myśli, czy też może ich problemy piętrzą się i nie ma już na nie sposobu.

[framed_box bgColor=”#D4FFFE”]Zauważono, że dzieci silnie zestresowanych rodziców charakteryzowały się o 2% wyższym wskaźnikiem masy ciała niż te, których opiekunowie żyli w mniejszym napięciu. Dodatkowo pociechy nerwowych rodziców przybierały na wadze o 7% szybciej niż pozostałe dzieci.

[/framed_box]

Dr Ketan Shankardass, epidemiolog z Centre for Research on Inner City Health w Kanadzie, współautor badania, ostrzega, że jeśli nie będziemy przeciwdziałać przyrostowi masy ciała u młodych ludzi, to doprowadzimy u nich do znacznej otyłości, a w konsekwencji do szeregu problemów zdrowotnych w ich życiu dorosłym.

Dzieciństwo to najlepszy czas na kształtowanie odpowiednich nawyków w zakresie żywienia, aktywności fizycznej czy radzenia sobie ze stresem – Jest to jednak także czas, w którym możemy nieodwracalnie zaszkodzić swoim pociechom.

Naukowcy nie wiedzą jeszcze, jakie czynniki decydują o związku między stresem rodziców a przyrostem masy ciała u dzieci. Przypuszczają, że zestresowani dorośli są bardziej zniechęceni i apatyczni, nie mają ochoty na aktywność fizyczną i próbują zaoszczędzić czas na gotowaniu, kupując więcej niezdrowych produktów spożywczych, gotowych posiłków, fast foodów, a wszystko to przekłada się na styl życia dziecka.

[framed_box bgColor=”#D4FFFE”]Badacze zakładają ponadto, iż stres rodziców może wywoływać stres u dziecka, wpływając także na jego nawyki behawioralne związane z aktywnością i żywieniem – stres rodziców jest często „zajadany” przez dzieci.

[/framed_box]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *