Pomimo mnogości zbóż i produktów zbożowych dostępnych w sklepach, wybieramy najczęściej najbardziej popularną pszenicę, a dokładniej produkty z niej wytwarzane, takie jak białe pieczywo, bułki, wyroby cukiernicze, makarony. Niestety, w czasach, kiedy
jesteśmy narażeni na kontakt ze zmienioną chemicznie, rafinowaną, zubożoną i przetworzoną żywnością, liczba osób, u których występuje nietolerancja pszenicy i glutenu (białka pszenicy), szybko rośnie.
Nawet mała ilość pszenicy może wywołać u nich niekorzystną reakcję i stać się powodem wystąpienia wielu problemów trawiennych.
W tej sytuacji – niezależnie od tego, czy zmagamy się z opóźnioną alergią pokarmową na pszenicę, czy na inne zboża zawierające gluten – warto włączyć do swojej diety produkty, które mogą je zastąpić, zarówno pod względem sensorycznym, jak i odżywczym.
5 bezglutenowych zamienników pszenicy
1
Proso
Ziarna prosa są w Afryce i Azji najczęściej spożywanym produktem zbożowym. Niegdyś były także podstawowym zbożem w Europie, konkurującym z jęczmieniem. Smaczne, lekkostrawne proso charakteryzuje się lekko słodkim smakiem z orzechową nutką. Jako jedyne wśród zbóż ma odczyn alkaliczny, dzięki czemu pomaga zachować równowagę kwasowo-zasadową w ustroju. Wzmacnia organizm podczas leczenia każdej choroby.
Zawiera kompleks witamin z grupy B, żelazo, magnez, mangan, fosfor, potas, wapń, cynk oraz duże ilości rozpuszczalnej frakcji błonnika, dzięki czemu zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych. Obfituje także w kwas fitynowy, który – jak się uważa – pomaga obniżyć poziom cholesterolu i wykazuje właściwości przeciwnowotworowe. Proso to również doskonałe źródło białka, a w połączeniu z roślinami strączkowymi stanowi idealny posiłek dla wegetarian. Spożywane jest przeważnie pod postacią kaszy jaglanej.
2
Komosa ryżowa (quinoa)
Pochodząca z Ameryki Południowej komosa ryżowa to roślina, która – choć kształtem i smakiem przypomina ziarno zbóż – należy do rodziny komosowatych zaliczanej do „pseudozbóż”. Ze względu na zawartość wszystkich ośmiu niezbędnych aminokwasów stanowi źródło pełnowartościowego białka. Co więcej,
jest skarbnicą substancji odżywczych, zawiera m.in. potas, wapń, magnez, żelazo, cynk oraz witaminy z grupy B i witaminę E. Nasiona komosy są niskokaloryczne, lekkostrawne i cechują się niskim indeksem glikemicznym. Ze względu na zwartość błonnika pokarmowego quinoa jest trawiona powoli i na dłużej pomaga zachować uczucie sytości. W kuchni zastosowanie znajdzie mąka z komosy ryżowej, samo ziarno, popping i płatki quinoa.
3
Amarantus
Należący do rodziny szarłatowatych amarantus jest jedną z najstarszych roślin uprawnych. To pochodzące z Ameryki Środkowej pseudozboże
stanowi nieocenione źródło składników odżywczych, takich jak: magnez, żelazo, selen, cynk, wapń, potas, witaminy z grupy B oraz witamina E. Ma także dużo skwalenu – lipidu opóźniającego procesy starzenia, wykazującego właściwości antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i antynowotworowe. W przeciwieństwie do pozostałych zbóż zawiera także cenne nienasycone kwasy tłuszczowe, które zmniejszają ryzyko miażdżycy. Ze względu na wysoką zawartość żelaza amarantus polecany jest szczególnie kobietom w ciąży oraz anemikom. Zboże to można kupić w postaci mąki, ziarna albo poppingu.
4
Dziki ryż
Dziki ryż – wbrew nazwie – nie jest spokrewniony z białym ryżem. To nasiona trawy wodnej, rosnącej głównie w Ameryce Północnej. Ziarna dzikiego ryżu, ciemne i wydłużone, są niezwykle pożywne i niskokaloryczne. Mają charakterystyczny zbożowy smak i orzechowy aromat.
Dostarczają witamin z grupy B, cynku, magnezu i potasu. W porównaniu do ryżu brązowego mają więcej błonnika, żelaza, miedzi oraz białka, a mniej węglowodanów, co oznacza, że charakteryzują się także niższym indeksem glikemicznym. Dziki ryż doskonale pasuje do ryb, owoców morza, a także dań wegetariańskich. Niestety, nie jest łatwo dostępny w sklepach i kosztuje więcej niż ryż biały czy brązowy.
5
Gryka
Gryka
jest bardzo dobrym źródłem bezglutenowego białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, potasu, magnezu, selenu, chromu, cynku, witamin z grupy B, a także witaminy E (zwanej witaminą młodości). Mające wyrazisty smak ziarna gryki zawierają duże ilości związków aktywnych biologicznie, m.in. flawonoidów, rutyny czy katechiny, które wykazują działanie prozdrowotne. Gryka rozgrzewa, oczyszcza i wzmacnia, dzięki czemu wykorzystywana jest w leczeniu stanów zapalnych, chorób układu krążenia czy cukrzycy. Dostępna jest w postaci kaszy lub makaronu. Spośród produktów zawierających to zboże warta polecenia jest kasza gryczana biała, niepalona, która w procesie produkcji nie utraciła cennych składników odżywczych.