Dzisiaj możliwe jest skuteczne odchudzanie. W określonym czasie można uzyskać pożądany efekt z niemal 100 procentową pewnością. To nieprawda, że intensywna aktywność fizyczną pomoże nam spalić nadmiar kalorii. Obalmy mity na temat odchudzania i zacznijmy odchudzać się w oparciu o badania naukowe, a nie reklamy suplementów na odchudzanie. Przestańmy wierzyć w stereotypy, które powodują tylko odchudzanie naszych portfeli!
Mity o przyczynach nadwagi!
Z wieloletniego doświadczenia CM VIMED w odchudzaniu Pacjentów z nadwagą i otyłością wynika, że podejmując decyzję o odchudzaniu, większość naszych Pacjentów rzadko kiedy zdaje sobie sprawę, co tak naprawdę jest przyczyną ich nadmiernej masy ciała. Pytając nas o to, jak szybko i skutecznie schudnąć, tłumaczą zarazem swoje problemy z wagą i znajdują wiele powodów takiego stanu rzeczy:
- Mam spowolniony metabolizm z racji wieku;
- Nie mogę zrzucić kilogramów po ciąży;
- To wina genów! W mojej rodzinie wszyscy mają nadwagę!
- Po prostu lubię sobie zjeść, ot i cała tajemnica;
- Gdybym się więcej ruszał, nie miałbym problemu z wagą!
- To na pewno zaburzenia hormonalne okresu dojrzewania;
- Pewnie mam chorobę Hashimoto, tak jak moja szwagierka, która też tyje;
I tak dalej. Oczywiście zawsze wnikliwie słuchamy tego, co Pacjent chce nam przekazać, mamy jednak świadomość, że te obiegowe i stereotypowe przekonania dotyczące przybierania na wadze nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością i faktami medycznymi.
Mity o łatwym odchudzaniu!
Drugim – niepokojącym nas jako lekarzy i dietetyków klinicznych – zjawiskiem jest powszechne przekonanie o “łatwej drodze do celu” w zrzucaniu zbędnych kilogramów: “Po prostu mniej jeść (słynna “dieta MŻ” lub NŻT) i więcej się ruszać!”, a wszystko pójdzie jak z płatka. Te nierealne wyobrażenia na temat odchudzania pozwalają osobom z nadwagą trwać w iluzorycznym poczuciu kontroli nad sytuacją – na zasadzie: “To jest tak łatwe, że gdybym tylko chciał / mniej jadł / zaczął ćwiczyć (niepotrzebne skreślić), to w kilka miesięcy zrzuciłbym 40 kg bez niczyjej pomocy!”. Ale zwykle brakuje czasu, chęci, motywacji. I tak koło się zamyka, czas mija, a nadwaga rośnie.
To zdumiewające co się dzieje z naszymi mózgami. Na świecie panuje epidemia otyłości. Ci sami ludzie, którzy latami nie mogą pozbyć się nadwagi mówią, że to łatwe – wystarczy mniej jeść i więcej się ruszać. W ten sposób mijają kolejne lata, rozwijają się choroby i umieramy przedwcześnie.