Historia Pani Krystyny, która pozbyła się obrzęków nóg i znów może chodzić w ukochanych szpilkach.
We wrześniu Pani Krystyna trafiła do CM Vimed z polecenia koleżanki, która już korzystała z naszych usług leczniczych . Pani Krystyna jest pełną energii 56 letnią kobietą, właścicielką firmy i świeżo upieczoną babcią. Od dłuższego czasu pani Krystyna zmaga się z bardzo uporczywym problemem obrzęków, które pojawiają się w obrębie kończyn dolnych, dłoni oraz na twarzy. Obrzęki utrudniają pani Krystynie normalne funkcjonowanie, a przy dużym nasileniu powodują również dolegliwości bólowe.
Lekarze nie potrafili znaleźć przyczyny dolegliwości pani Krystyny. Wykluczono przyczynę naczyniową, niewydolność nerek i wątroby. Zalecone przez lekarzy leki odwadniające przynosiły ulgę tylko na moment, ale problem cały czas powracał. W konsekwencji objawy choroby zmusiły Panią Krystynę do rezygnacji z noszenia ukochanych szpilek.
Obrzęk limfatyczny – co to takiego?
O układzie limfatycznym nasi pacjenci na ogół niewiele wiedzą. Warto poznać mechanizm jego działania, bo jest to układ nie mniej ważny niż układ krwionośny. Dysfunkcje układu limfatycznego także prowadzą do kalectwa i przedwczesnej śmierci Podczas rozwoju embrionalnego układ limfatyczny rozwija się razem z układem krwionośnym. Oba te układy są ze sobą połączone zarówno anatomicznie jak i czynnościowo. W odróżnieniu od układu krwionośnego, układ chłonny jest układem otwartym. Najdrobniejsze naczynia limfatyczne, włosowate otwierają się wprost do przestrzeni międzykomórkowej, z której pochłaniają płyn tkankowy i białka w celu ich usunięcia. W odróżnieniu od krwi, chłonka płynie zawsze jednokierunkowo od tkanek do serca. Limfa jest płynem ustrojowym o niemal identycznym składzie chemicznym i biologicznym co osocze krwi. W warunkach fizjologicznych limfa przesączona jest z naczyń krwionośnych do przestrzeni międzykomórkowych dostarczając komórkom w ten sposób substancje odżywcze, odbierając z nich jednocześnie toksyny i produkty uboczne przemiany materii. Chłonka w układzie limfatycznym przemieszcza się dzięki rytmicznym skurczom i rozkurczom naczyń limfatycznych pod wpływem działania mięśni. Jeżeli transport ten zawodzi dochodzi do zastoju chłonki w naczyniach limfatycznych i ich ponownego przesączania się do tkanek. W konsekwencji tego procesu dochodzi do wystąpienia obrzęków.
Rys. 3 Schemat budowy włosowatych naczyń limfatycznych
Od czego zacząć? – Konsultacja wstępna
Za namową koleżanki pani Krystyna zdecydowała się poszukać pomocy w naszej klinice, dlatego umówiła się na konsultację wstępną, której celem było dobranie dla pacjentki najbardziej optymalnego toku terapii. Po przeanalizowaniu problemu pani Krystyny, podczas konsultacji, specjalista postanowił skupić się na obniżeniu stanu zapalnego w organizmie pacjentki oraz na poprawie funkcjonowania układu limfatycznego. W związku z tym zlecone zostały rozszerzone badania krwi, test nietolerancji pokarmowych Kod Metaboliczny 200, medyczne badanie składu ciała mBIA oraz badanie USG.
Synergia terapii żywieniowej i zabiegów rehabilitacji komórkowej kluczem do wyleczenia.
Wyniki badań krwi pani Krystyny nie ujawniły żadnych nieprawidłowości. Podobnie, wynik badania Kod Metaboliczny 200 nie wykazał dużej ilości reakcji, jednak niepożądane reakcje wywołane były głównie przezprodukty, po które pani Krystyna sięgała najczęściej. Z pomocą dietetyka klinicznego pacjentka wdrożyła niezwłocznie personalizowaną dietę eliminacyjno-rotacyjną. Ten sposób żywienia pozwolił obniżyć stan zapalny w organizmie pani Krystyny, odciążając jednocześnie układ limfatyczny. Wykorzystując synergię terapii żywieniowej z zabiegami rehabilitacji komórkowej, Pani Krystyna została również skierowana na serię zabiegów VacuIono. Zabiegi te, to terapia podciśnieniem o wysokiej amplitudzie w połączeniu z inhalacją zjonizowanym powietrzem. Wykorzystują podciśnienie do wspomagania tak zwanej “pompy limfatycznej” co usprawnia krążenie krwi i limfy, wspomaga odżywienie i regenerację komórek oraz detoksykację organizmu.
Terapia Fenotypowa – magiczny sposób na spektakularny efekt terapii.
Zastosowanie jednocześnie zabiegów VacuIono i personalizowanej diety eliminacyjno-rotacyjnej spowodowało, że pierwsze efekty terapii pojawiły się niezwykle szybko. Po 2 tygodniach od rozpoczęcia, pani Krystyna zaobserwowała zmianę owalu twarzy i zmniejszenie obrzęków kończyn dolnych. Kolejny miesiąc przyniósł pełną remisję objawów. Pacjentce przestały dokuczać spuchnięte dłonie i nogi. Bezpowrotnie zniknęło uczucie ciężkości nóg. Rezultat terapii przekroczył oczekiwania pani Krystyny, jednak nie ma w tym ani odrobiny magii. Te efekty powtarzamy od lat u tysięcy pacjentów, stosując Terapię Fenotypową opartą na synergii działań. W tej chwili pani Krystyna czuje się lekko, ma siłę by pomagać dzieciom w opiece nad malutką wnuczką i znów może nosić ulubione szpilki.
Bibliografia:
Choroby wewnętrzne pod redakcją Andrzeja Szczeklika i Piotra Gajewskiego. Wyd. I. Kraków: Medycyna Praktyczna, 2009, s. 328-9, seria: Kompendium Medycyny Praktycznej. ISBN 978-83-7430-223-4.
Olszewski WL. Obrzęki limfatyczne kończyn – klasyfikacja, diagnostyka i leczenie – 2005. Materiały do konsensusu. Prz Flebol. 2005; 13(5): 215-222.
Fiodorenko-Dumas Ż, Paprocka-Borowicz M, Dumas I, Kołcz-Trzęsicka A. Jakość życia i stan zdrowia u pacjentów z obrzękiem kończyn dolnych. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2012, Tom 18, Nr 3, 247-251
Szyber P, Szyber P. Obrzęk limfatyczny kończyn – problem terapeutyczny. Terapia 2008; 2(1): 70-72.
Bieda J, Sopata M, Piwońska M. Ocena jakości życia u pacjentów leczonych z powodu przewlekłego obrzęku chłonnego. Prz Flebol. 2004; 12(2): 55-63.
Werner G. T. Diagnostyka i leczenie obrzęku limfatycznego – fizykalna terapia przeciwzastoinowa. Rehabilitacja Medyczna, 2002, 6, 1, 57.