Wdychanie powietrza spala kalorie, podobnie jak bicie serca. Brzmi śmiesznie? A to jest właśnie podstawowa przemiana materii, czyli energia, jaką organizm zużywa do realizacji podstawowych, a jednocześnie najistotniejszych procesów w organizmie, podczas gdy Ty nie kiwniesz nawet palcem. Wszystkie procesy, takie jak oddychanie, bicie serca, funkcjonowanie organów itd., wymagają energii. Co więcej, metabolizm każdego człowieka to sprawa indywidualna, może się znacząco różnić w zależności od kilku czynników.
1
Płeć. Mężczyźni mają z natury o 5% większą masę mięśniową niż kobiety, które procentowo posiadają większą zawartość tkanki tłuszczowej. Z tego powodu podstawowa przemiana materii jest wyższa u mężczyzn, zatem mężczyźni spalają więcej kalorii, wykonując identyczną aktywność jak kobiety.
2
Wiek. Podstawowa przemiana materii jest bardzo wysoka u dzieci poniżej 2. roku życia oraz u osób w wieku 15–21 lat. Po 35. roku życia tempo metabolizmu znacznie się zmniejsza.
3
Temperatura ciała. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego utrata masy ciała jest szybsza, gdy masz gorączkę? Ciepło działa jako katalizator, zatem na każdy 1 stopień Celsjusza wzrostu temperatury ciała podstawowa przemiana materii wzrasta o 13%.
4
Pora roku. Kiedy temperatura otoczenia spada, organizm zaczyna pracować ciężej, aby utrzymać i produkować ciepło, przez co tempo przemiany materii rośnie. Co ciekawe, tempo przemiany materii wzrasta również, kiedy jest gorąco, ponieważ organizm stara się utrzymać swoją temperaturę na stałym poziomie.
5
Hormony. Hormony tarczycy i nadnerczy mają stymulujący wpływ na metabolizm, dlatego niedoczynność tarczycy sprzyja przybieraniu na wadze, podczas gdy jej nadczynność powoduje szybsze chudnięcie.
6
Sen. Jako że prawie wszystkie procesy zwalniają podczas snu (z wyjątkiem działania kluczowych organów, takich jak mózg, płuca i serce), tempo przemiany materii również spada podczas snu o 10%.
7
Nawyki żywieniowe. Kiedy jesteś na głodówce, podstawowa przemiana materii spada o 20%, ponieważ organizm stara się zmagazynować energię na wypadek, gdyby za jakiś czas musiał walczyć z głodem ponownie. Zatem pamiętaj, że spalasz dużo mniej kalorii, jeżeli jesz zbyt mało!
Możesz przyspieszyć swój metabolizm!
[notice]Nie, to nie pomyłka. Możesz zwiększyć tempo swojej przemiany materii tak, by nawet podczas czytania tego artykułu spalać więcej kalorii![/notice]
Aktywność fizyczna
- Trenuj z lekkim lub średnim obciążeniem trzy razy w tygodniu, a zwiększysz tempo przemiany materii o blisko 20%. To dlatego, że rozwinięte dzięki ćwiczeniom mięśnie, które są niezwykle aktywną tkanką, wymagają więcej energii już przez samą obecność. Co więcej, trening siłowy nie tylko podnosi metabolizm podczas ćwiczeń, ale przyspiesza spalanie kalorii nawet 12 godzin po jego zakończeniu.
- Stosuj ćwiczenia aerobowe. Chodzenie, jazda na rowerze czy jogging pomogą zwiększyć tempo metabolizmu, ale – w przeciwieństwie do ćwiczeń z obciążeniem metabolizm – tylko podczas treningu.
Stosuj dietę, ale nie głoduj
- Jedz co 2–3 godziny. Jedzenie w regularnych odstępach czasu jest zalecane przez ekspertów jako warunek niezbędny do pozbycia się zbędnych kilogramów i utrzymania należytej masy ciała. Stosowanie krótkich przerw między posiłkami powoduje, że twój metabolizm wzrasta, a w konsekwencji organizm spala więcej kalorii. Badania pokazują, że jedzenie więcej niż czterech regularnych posiłków dziennie zapewnia niższy poziom tłuszczu w organizmie, niezależnie od aktywności fizycznej.
- Nie pomijaj śniadania, to najważniejszy posiłek w ciągu dnia! Regularne spożywanie śniadania pomaga także zmniejszyć masę ciała. Jak wykazują badania, osoby, które omijają ten posiłek, mają wyższą zawartość tkanki tłuszczowej.
-
Unikaj produktów, które Ci szkodzą. Czy wiesz, że opóźnione alergie pokarmowe są znacznie częstsze niż to sobie wyobrażamy? Większość z nas nie jest świadoma ich występowania, ponieważ symptomy (bóle głowy, bóle brzucha, wzdęcia, zmęczenie, zmiany skórne itd. ) występują nawet do dwóch dni po spożyciu alergizującego pokarmu. Powiązanie określonych objawów z konkretnym pokarmem jest nieraz trudne i dlatego też specjaliści zalecają wykonanie testu na opóźnioną alergię pokarmową oraz wdrożenie diety eliminacyjno-rotacyjnej (po konsultacji z dietetykiem i lekarzem).
- Pij wystarczającą ilość płynów. Staraj się przyzwyczaić do picia 1–2 szklanek w regularnych odstępach czasu; to da Ci pewność, że dostarczasz swojemu organizmowi odpowiednią ilość płynów. Picie wody między posiłkami pomoże również kontrolować głód bez dodatkowych kalorii!
- Jedz warzywa i owoce. Spożywanie wystarczająco dużej ilości błonnika jest koniecznością. Badania pokazują, że zwiększenie spożycia błonnika dostarczanego w owocach i warzywach może prawie zagwarantować szczuplejszą talię!
- Kontroluj wielkość spożywanych porcji, a zamiast smażonych potraw wybierz te przyrządzane na parze lub lekko podgotowane. Zacznij od zupy lub sałatki, abyś był już w połowie najedzony, kiedy sięgniesz po ulubione dania; zjesz ich dzięki temu mniej.
Kiedy już zrozumiesz swój metabolizm i czynniki na niego wpływające, łatwiej będzie Ci się zmieścić w wymarzony rozmiar!