Można powiedzieć, że witamina C to „najpopularniejsza” witamina sezonu jesienno-zimowego. Warto jednak wiedzieć, że jej podaż nie powinna ograniczać się tylko do tych pór roku! Ze względu na dobroczynne działanie witaminy C na nasz organizm, korzystnie jest włączyć ją na stałe do codziennego menu.
W 2000 roku średnie spożycie wit. C wynosiło 84,6 mg/dobę na każdego mieszkańca Polski. Czy ilość ta jest w stanie wpłynąć pozytywnie na nasze zdrowie i uchronić nas przed chorobami? Czy konieczna jest suplementacja tej witaminy, czy może wystarczy odpowiednia dieta bogata np. w cytrynę aby dostarczyć jej odpowiednią ilość?
Witamina C czyli kwas askorbinowy wyizolowana została w 1933 roku przez Alberta Szent-Györgyia. Za odkrycie i ustalenie jej budowy chemicznej ten węgierski biochemik otrzymał w 1937 roku Nagrodę Nobla. Jest to organiczny związek chemiczny z grupy nienasyconych alkoholi polihydroksylowych, którego człowiek nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać. Jest bardzo wrażliwa na działanie temperatury i tlenu. Pełni w naszym organizmie istotne funkcje i jest konieczna do prawidłowego przebiegu wielu procesów biologicznych.
Witamina C czyni nas odpornym na wiele zakażeń wirusowych i infekcje bakteryjne, bierze udział procesie biosyntezy kolagenu, hormonów steroidowych, adrenaliny i wielu innych związków, a także ma wpływ na wchłanianie w przewodzie pokarmowym żelaza i wapnia i przede wszystkim jest wspaniałym przeciwutleniaczem – witamina C jest głównym, rozpuszczalnym w wodzie antyoksydantem przyjmowanym w diecie, który skutecznie zwalcza wolne rodniki!
Dobowe zapotrzebowanie na witaminę C budzi wiele kontrowersji – optymalne zapotrzebowanie u osób dorosłych określane jest na 60 – 100 mg/dobę. Jest to wystarczająca ilość, aby zapobiec chronicznemu niedoborowi witaminy C i związanymi z tym zaburzeniami np. szkorbutem. Normy SONA (Suggested Optima Nutritional Amount) czyli sugerowane optymalne normy żywieniowe dla witaminy C wynoszą od 400 – 1000 mg czyli wielokrotnie więcej, niż określa wyżej wymieniona norma.
Zapotrzebowanie na witaminę C wzrasta też u kobiet w ciąży i karmiących oraz w różnych stanach chorobowych np. u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, palących papierosy, diabetyków, a także u ludzi będących pod wpływem stresu. Po operacjach poziom witaminy C może spadąć w organizmie nawet do zera!