Tlenowa terapia hiperbaryczna jest jedną z najbardziej efektywnych metod dostarczania tlenu do wszystkich komórek ciała. Wykorzystanie ciśnienia wyższego niż atmosferyczne pozbawia tlen fizjologicznych barier przenikania przez tkanki. Oznacza to, że tlen może przenikać tam, gdzie w normalnej sytuacji nie ma szans się przedostać – czyli do obszarów źle ukrwionych, np. ran czy ognisk udarowych. Gazy znajdujące się pod zwiększonym ciśnieniem (hiperbarycznym) mogą szybciej dyfundować do płynów i gromadzić się w zwiększonych stężeniach. Ekspozycja pacjenta na 100% tlen znajdujący się pod zwiększonym ciśnieniem w szczelnym pomieszczeniu, jakim jest komora hiperbaryczna, skutecznie wysyca tkanki tlenem. Tlen przenika nie tylko do czerwonych krwinek – jego stężenie zwiększa się także w osoczu, układzie limfatycznym i płynie mózgowo-rdzeniowym. Terapia hiperbaryczna ośmiokrotnie zwiększa liczbę komórek macierzystych krążących
w organizmie pacjenta. Komórki macierzyste, które znajdują się w szpiku kostnym posiadają zdolność przemieszczania się do każdej uszkodzonej komórki, powodując jej całkowite wyleczenie.
W czasie gdy pacjent przebywa w komorze, odpoczywając lub czytając gazetę, jego ciało odnosi korzyści, jakie nie mogą być osiągnięte przez żaden inny rodzaj terapii.