Otyłość u dzieci - historia Stasia, który wygrał walkę z otyłością - VIMED

Otyłość u dzieci – historia Stasia, chłopca który na nowo odkrył przyjemność z zajęć W-Fu

Otyłość dzieci jak leczyć.

Otyłość u dzieci – poznaj historię Stasia

Otyłość u dzieci to bardzo powszechny problem. To właśnie nadmierne kilogramy utrudniały życie małego Stasia, który trafił do Kliniki Leczenia Otyłości w CM VIMED.

Staś, gdy trafił do naszych specjalistów był 11 letnim, cichym i zamkniętym w sobie chłopcem, który bardzo wstydził się swojej otyłości. Ze względu na swój wygląd i duże trudności w poruszaniu, chłopiec bardzo nie lubił uczestniczyć w zajęciach W-Fu. Niestety brak regularnej aktywności fizycznej dodatkowo pogłębiał problemy zdrowotne chłopca.

Rodzice Stasia pani Anna i pan Wojciech zdecydowali się poszukać pomocy dla synka po tym, jak podczas rutynowych badań wykryto u Stasia problemy wydolnościowe. Z relacji rodziców wynikało, że pierwsze kłopoty z nadmiernym przyrostem masy ciała u chłopca pojawiły się stosunkowo wcześnie, gdy Staś był w wieku około 3-4 lat.

Czy otyłość u dzieci to choroba?

O ile problem nadwagi i otyłości u osób dorosłych znany jest od wielu lat, o tyle to samo zaburzenie występujące u dzieci i młodzieży jest zjawiskiem dużo młodszym. Niestety wielu rodziców nie postrzega otyłości u swoich dzieci jako choroby. Bywa wręcz, że są oni zdania, że “pulchne dziecko” to zdrowe dziecko.

Rodzice nie rozumieją, że kiedy dochodzi do patologicznego zwiększenia masy tkanki tłuszczowej, konsekwencją jest upośledzenie funkcji wielu narządów. Wzrasta ryzyko zachorowania na takie choroby jak: stłuszczenie wątroby, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, choroby sercowo-naczyniowe, zwyrodnienia stawów, zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Otyłość u dzieci należy zatem uznać za chorobę, a nie tylko defekt kosmetyczny.

Pamiętajmy również, że otyłość  u dzieci to nie tylko problem zdrowotny i kosmetyczny. To także bardzo poważny problem psychiczny. Zbyt wysoka masa ciała prowadzi do dyskryminacji przez rówieśników, obniżonej samooceny, a niekiedy może również prowadzić do wystąpienia objawów depresji. Depresja jest tym silniejsza im wyższy jest wskaźnik BMI.

Otyłość u dzieci bierze się z niezdrowego odżywiania.

Co mówią statystyki na temat otyłości u dzieci?

Według ogólnoświatowych danych szacuje się, że otyłość występuje u ponad 22 milionów dzieci poniżej 5 roku życia. W Europie około 20% dzieci ma zbyt wysoką masę ciała z czego ¼ to dzieci otyłe. W naszym kraju, w zależności od regionu, częstość występowania otyłości u dzieci waha się od 2.5 do 12%. Niestety odsetek ten ciągle rośnie.

Strategia leczenia otyłości u dzieci w CM VIMED

Podczas spotkania na Konsultacji Pierwszy Krok ze specjalistą Terapii Fenotypowej, rodzice Stasia otrzymali plan terapii dostosowany do wieku i problemu zdrowotnego ich synka. Lekarza, który opiekował się chłopcem szczególnie zaniepokoiły ujawnione podczas badań kłopoty z wydolnością.

Były one jedynie objawem związanym z odtłuszczeniem mięśnia sercowego i pozostałych organów wewnętrznych. W pierwszym etapie lekarz zalecił wykonanie szerokiej diagnostyki, która miała pomóc w ocenie szkód, które do tej pory otyłość wyrządziła w organizmie Stasia.

Wśród zleconych badań pojawiły się rozszerzone badania krwi, test opóźnionych alergii pokarmowych dedykowany dzieciom – Profil Metaboliczny 145 oraz badanie składu ciała.

Wyniki badań Stasia wykazały podwyższony poziom glukozy we krwi, liczne nietolerancje pokarmowe a badanie składu ciała ujawniło bardzo wysoką procentową zawartość masy tkanki tłuszczowej w organizmie naszego małego pacjenta.

Nadmiar słodyczy w diecie jest przyczyną otyłości u dzieci.

Zmiana diety to podstawa

Tak jak w większości przypadków otyłości u dzieci, przyczyną nadmiernych kilogramów u Stasia była niewłaściwa dieta. Przede wszystkim obfitowała ona w duże ilości słodyczy, produktów mlecznych i soków owocowych. Jak wykazał test nietolerancji pokarmowych, wszystkie te produkty musiały zostać niezwłocznie wyeliminowane. To one przyczyniały się do zaostrzenia stanu zapalnego występującego w organizmie Stasia. Taki stan przyspieszał tempo odkładania się tkanki tłuszczowej wokół narządów wewnętrznych.

Dzięki pomocy doświadczonego dietetyka rodzice bez większych kłopotów poradzili sobie ze zmianą jadłospisu synka. Staś okazał się bardzo zdyscyplinowanym pacjentem i tylko czasami sięgał po zdrowszą wersję swoich ulubionych ciasteczek czekoladowych. Aby poprawić wydolność organizmu Stasia, lekarz skierował go dodatkowo na serię zabiegów VacuIono. Stosujemy je podczas terapii otyłości u dzieci, w celu wzmocnienia układu krwionośnego i serca.

Sukces terapii otyłości u Stasia!

Poprawa w samopoczuciu i wyglądzie chłopca nastąpiła już w pierwszym miesiącu. Efekty pojawiły się w tak krótkim czasie dzięki eliminacji produktów nietolerowanych. To pozwoliło bardzo szybko obniżyć stan zapalny i zregenerować organizm chłopca. Staś na konsultację okresową przyszedł uśmiechnięty i rezolutnie odpowiadał na wszelkie pytania zadawane przez dietetyka.

Kontrolne badanie składu ciała pokazało ubytek 4 kg masy ciała z czego 3.5kg stanowiła tkanka tłuszczowa. Kolejne miesiące terapii przynosiły ubytek kolejnych kilogramów i poprawę wydolności. Staś nareszcie chętnie i aktywnie uczestniczył w zajęciach W-Fu.

Po 6 miesiącach chłopiec schudł 15kg i uzyskał prawidłową masę ciała – odpowiednią dla swojego wieku.

Kontrolne badania krwi nie wykazały już żadnych odchyleń od normy. Dla Stasia najważniejsze było to, że koledzy przestali się z niego śmiać i wytykać palcami. Dzięki terapii Staś nie tylko schudł, ale poprawił również swoje relacje z rówieśnikami dzięki czemu z zamkniętego i wycofanego chłopca stał się uśmiechniętym i pełnym energii dzieckiem.

Czy problem otyłości dotyczy także Twojego dziecka?
Nie czekaj! Już dziś zarezerwuj termin konsultacji
z naszym specjalistą

Dowiesz się, czy Twoje Dziecko kwalifikuje się do terapii, która w ciągu kilku tygodni pozwoli mu pozbyć się nadwagi.

Już po kilku dniach od rozpoczęcia terapii zobaczy pierwsze efekty.

Bibliografia:

  1. International Obesity Task Force. European Union Platform Briefing Paper. Brussels, 15 March 2005.
  2. Kosti R.I., Panagiotakos D.B.: The epidemic of obesity in children and adolescents in the world. Cent. Eur. J. Public Health, 2006, 14, 151-159.
  3. Małecka-Tendera E., Klimek K, Matusik P.: Obesity and overweight prevalence in Polish 7- to 9- year-old children. Obes. Res., 2005, 13, 964-968.
  4. Goodman E, Whitaker R.C.: A prospective study of the role of depression in the development and persistence of adolescent obesity. Pediatrics, 2002, 110, 912-921.
  5. Szajewska H.: Otyłość u dzieci. Nowa Pediatria, 2002, 3, 209-211.
  6. Sikorska-Wiśniewska G.: Nadwaga i otyłość u dzieci i młodzieży. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2007, 6 (55), 71 – 80.
Patrycja Paradowska
Patrycja Paradowska
Dietetyk Kliniczny ICM VIMED

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *