Migrena to trudny przeciwnik – potrafi nadejść znienacka i w znaczący sposób rzutować na nasze funkcjonowanie. Migreny dzielimy na te z aurą i bez aury (tabela poniżej). Bóle trwają niekiedy kilka godzin, innym razem kilka dni. W jaki sposób możemy ich uniknąć? Co powoduje migreny? Poniżej przedstawiono kilka związków, które mogą być potencjalnymi winowajcami.
Pierwszą grupę związków tworzą aminy, których rodzaje wymieniliśmy w pierwszych punktach poniżej. Są to azotowe pochodne komponentów białkowych. Aminy są stale obecne w organizmie człowieka, bez względu na rodzaj diety. Niektóre z nich pełnią rolę przekaźników w układzie nerwowym, inne odpowiadają za odpowiedź immunologiczną w procesach zapalnych.
powstaje głównie w procesie dojrzewania produktów spożywczych, takich jak sery żółte, jogurty, maślanki, zakwasy, suszone i konserwowane mięso czy ryby. Jest to substancja wazoaktywna, czyli taka, która wpływa na skurcz bądź rozkurcz naczyń krwionośnych – może tym samym zwiększać częstotliwość ataków migren u osób szczególnie wrażliwych na te związki.
bierze udział w rozszerzaniu naczyń krwionośnych. Bogate jej źródło to produkty powstałe w wyniku fermentacji mlekowej (jogurty, kiszonki, piwo, wino), ryby i owoce morza, owoce tj.: morele, wiśnie, żurawina, porzeczki, daktyle, rodzynki, nektarynki, pomarańcze, papaja, brzoskwinie, ananasy, śliwki, maliny, truskawki oraz warzywa: bakłażan, dynia, szpinak, pomidory, soja, czerwona fasola. Występuje również w przyprawach: anyżu, cynamonie, goździkach, curry, ostrej papryce i gałce muszkatołowej.
znajdują się np. w orzechach arachidowych, grochu, bobie oraz soi.
obecna jest w głównie w czekoladzie.
znajdują się w dużych ilościach w owocach cytrusowych.
znajduje się w pomidorach i ananasach.
są to m. in. glutaminian sodu zwany polepszaczem smaku, aspartam, sztuczne substancje słodzące, siarczyny, które nadają produktowi odpowiedni kolor, ponadto fenole obecne w sposób naturalny w herbacie, kawie i niektórych owocach jak i w barwnikach spożywczych stosowanych na szeroką skalę.
wynikająca z unikania regularnych posiłków oraz odwodnienie.
Amerykańska Narodowa Fundacja Bólu Głowy żywność powodującą migreny, żartobliwie nazywa „koktajlowym menu”, bo rzeczywiście właśnie podczas bankietów serwuje się produkty typu: sery żółte, orzeszki, czekoladę, wędzone wędliny i ryby, marynaty, kawę i alkohol. Dlaczego powodują one migrenę? W dojrzałych serach podpuszczkowych i pleśniowych, jak również w piwie, czerwonym winie i innych produktach powstających w procesie fermentacji, znajduje się tyrozyna. Z tego aminokwasu powstaje w organizmie tyramina, konieczna do utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi. Jednak w obecności pewnych leków lub w zbyt dużym stężeniu może zaszkodzić i wywołać zmiany w nerwach oraz naczyniach krwionośnych mózgu, powodując gwałtowny skurcz, a następnie szybki i zarazem bolesny rozkurcz naczyń krwionośnych w korze mózgowej.
Chorym z migrenowymi bólami głowy zaleca się prowadzić przez co najmniej kilka miesięcy specjalny dzienniczek. Zapiski w dzienniczku mogą ułatwić zidentyfikowanie czynników (pory dnia, aktywności, nastroju, spożywanych pokarmów, itp.), które wpływają na zainicjowanie ataku migreny. Stosowanie regularnej aktywności fizycznej, technik relaksacyjnych oraz zastosowanie dobrze zbilansowanej diety może pomóc w osiągnięciu znacznej poprawy.
Wszystkie produkty spożywcze i napoje, które spożywasz, powinny być możliwie świeże (czyli jak najkrócej przechowywane), gdyż wtedy nie dochodzi w nich do wzrostu stężenia tyraminy. Kupuj tyle, ile potrzebujesz, aby pożywienie nie było przechowywane zbyt długo w lodówce.