Nie od dziś wiadomo, że otyłość jest główną przyczyną cukrzycy, czyli choroby, w której ciało nie potrafi kontrolować poziomu cukru we krwi. Wysoki poziom cukru we krwi charakteryzuje otyłość i cukrzycę – to jasne. Mniej oczywiste jest natomiast – a na to wskazują wyniki najnowszych badań – że cukrzyca i otyłość powodują wzrost ryzyka zachorowania na raka. Oznacza to, że populacja zajadająca się cukrem może narazić się na zwielokrotnione cierpienie, z jakim wiąże się rak trzustki lub okrężnicy. Dotyczy to m.in. dzieci w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, gdzie poziom otyłości wśród najmłodszych sięga 16%, jest najwyższy w Europie.
[framed_box bgColor=”#FFF4F8″]Zespół naukowców z Uniwersytetu Króla Juana Carlosa w Madrycie, kierowany przez dr Custodię Garcia-Jimenez, odkrył kluczowy mechanizm, który sprawia, że otyłość i cukrzyca mogą prowadzić do raka. Badacze zauważyli, że wszystkiemu winien jest właśnie wysoki poziom cukru, które zwiększa aktywność genu powodującego progresję raka.
[/framed_box]
Okazało się, że zdolność komórek jelita do wydzielania GIP jest kontrolowana przez białko zwane β-kateniną, a aktywność β-kateniny ściśle zależy od poziomu cukru. Zwiększona aktywność β-kateniny jest z kolei głównym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi wielu nowotworów i może przyczynić się do mutacji komórkowych, co jest kluczowym etapem w początkowej fazie raka. Badanie wykazało, że wysoki poziom cukru wywołuje jądrową akumulację β-kateniny i prowadzi do proliferacji komórek.
Byliśmy zaskoczeni, gdy zdaliśmy sobie sprawę, że zmiany w metabolizmie spowodowane spożyciem wysokiej ilości cukru zwiększają ryzyko raka. Prowadzimy teraz badania nad zależnością między innymi składnikami diety a ryzykiem nowotworów. Z pewnością jednak już teraz możemy stwierdzić, że zmiana diety jest jedną z najprostszych strategii zapobiegawczych, mogących potencjalnie zaoszczędzić nam cierpienia i pieniędzy na leczenie.
Wcześniej byliśmy pewni, że zwiększone stężenie cukru we krwi występujące w cukrzycy i otyłości może zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Teraz poznaliśmy kluczowy mechanizm molekularny, przez który wysoki poziom glukozy we krwi predysponuje do raka. To otwiera drogę do nowych terapii mających na celu zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwory w populacji osób otyłych i chorych na cukrzycę.
Odkrycie hiszpańskich naukowców to też kolejny powód do refleksji nad własnymi nawykami żywieniowymi. Tym bardziej, że statystki biją na alarm. Jak wynika z danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO):
[framed_box bgColor=”#FFF4F8″]Jedno jest pewne: otyłość to epidemia, która ma poważne konsekwencje. Warto zawalczyć o swoje zdrowie póki cały oręż mamy… na talerzu.[/framed_box]