Czerwone mięso skraca życie | VIMED

Czerwone mięso skraca życie

Od wielu lat prowadzone są liczne badania na temat wpływu żywności oraz nieprawidłowej diety na ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Jak wykazano znaczna część nowotworów przewodu pokarmowego jest spowodowana złymi nawykami żywieniowymi i stosowaniem nieprawidłowej diety. Według Światowej Organizacji Zdrowia aż 30% wszystkich przypadków zachorowań na choroby nowotworowe jest przyczynowo związanych z czynnikami żywieniowymi. Z kolei Światowa Organizacja ds. Badań nad Rakiem podaje, że wskutek zmiany sposobu odżywiania, można by zapobiec aż 75% przypadków zachorowań na nowotwór żołądka, 75% przypadków zachorowań na nowotwór jelita grubego oraz około 50% przypadków zachorowań na raka piersi!

Niebezpieczne mięso czerwone

[error]
Do grupy mięs czerwonych zaliczamy wołowinę, wieprzowinę, jagnięcinę i cielęcinę, których spożycie w Polsce jest stosunkowo wysokie. Ponadto producenci, aby zwiększyć i zróżnicować asortyment oraz wydłużyć okres przydatności do spożycia, wprowadzili na rynek przetwory mięsne z tego rodzaju mięs m.in. wędliny czy konserwy mięsne.
[/error]
Według Światowej Organizacji ds. Badań nad Rakiem mięso czerwone oraz mięso czerwone przetworzone zaliczane są do grupy najważniejszych i najbardziej rakotwórczych czynników żywieniowych. Eksperci po analizie licznych badań dowiedli, że zarówno spożywanie dużej ilości mięsa czerwonego, jak również mięsa przetworzonego, czyli poddanego obróbce takiej jak: wędzenie, konserwowanie czy peklowanie, znacząco zwiększa możliwość zachorowania na raka.

Rakotwórcze działanie czerwonego mięsa na organizm człowieka wynika z zawartości w nim związków, takich jak azotyny i azotany, które służą do przedłużania trwałości mięsa, inaktywacji patogennych bakterii – w szczególności Clostridium botulinum i Clostridium perfringens oraz nadawaniu mięsu specyficznych cech organoleptycznych takich jak smak, barwa, zapach. Związki te w wyniku połączenia z aminami drugo- i trzeciorzędowymi przekształcają się do N-nitrozoamin, które w 90% wykazują silne rakotwórcze właściwości. Reakcja ta może zachodzić w organizmie człowieka m.in. w żołądku, lecz także podczas obróbki technologicznej przetworzonego mięsa, na przykład podczas smażenia.

Ponadto w wyniku obróbki cieplnej mięsa w wysokich temperaturach m.in. podczas smażenia, pieczenia, grillowania powstają wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) i heterocykliczne aminy aromatyczne, czyli produkty pirolizy białek i tłuszczu, które wykazują działanie mutagenne i rakotwórcze.

Mięso czerwone a rak jelita grubego

W kohortowym badaniu The Health Professionals Follow-Up Study przeprowadzonym na 14 032 mężczyzn pracujących zawodowo w USA, potwierdzono dodatnią korelację pomiędzy wysokim spożyciem mięsa przetworzonego, a zwiększonym ryzykiem raka okrężnicy. Wykazano, że znaczna konsumpcja mięsa czerwonego poddanego długiej obróbce cieplnej, sprzyja powstawaniu mutagennych heterocyklicznych amin aromatycznych, które wiążą się z wyższym ryzykiem zachorowania na gruczolaka jelita grubego.

Dotychczasowo najważniejszym badaniem potwierdzającym dodatnią korelację pomiędzy wysokim spożyciem mięsa czerwonego, a występowaniem nowotworu okrężnicy było doświadczenie przeprowadzone przez naukowców z American Cancer Society w 2005 roku. Analiza 149 000 ankiet dotyczących nawyków żywieniowych, którą respondenci musieli wypełnić dwukrotnie w przeciągu 10 lat, wykazała, że osoby spożywające większą ilość mięsa były o 40% bardziej narażone na rozwój nowotworu jelita grubego niż ankietowani, którzy konsumowali je w umiarkowanych ilościach. Ponadto badacze zaobserwowali, że osoby spożywające nadmierne ilości przetworzonego czerwonego mięsa z grupy produktów typu „fast food” takich jak: hamburgery, hot-dogi, kiełbaski, byli aż dwukrotnie bardziej narażeni na wystąpienie tej choroby niż ci, którzy unikali tego rodzaju żywności. Z kolei respondenci, którzy jedli więcej ryb, kurczaka, indyka wykazywali znacząco mniejsze ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego niż ci, którzy częściej wybierali wołowinę i wieprzowinę. Autorzy badania zalecają, aby ograniczyć konsumpcję mięsa czerwonego do jak najmniejszej ilości .
[error]
Według rekomendacji Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego (ADA) mięso czerwone powinno się spożywać jedynie raz w tygodniu.
[/error]


Przekonanie, że jedzenie mięsa może być niebezpieczne dla zdrowia jest niezrozumiałe dla pokolenia, które wpoiło sobie zasady diety wysokobiałkowej
Najlepszym rozwiązaniem, które promują światowe instytucje (WHO, WCRF, AICR) jest urozmaicenie diety i spożywanie różnorodnych, nieprzetworzonych pokarmów, które dostarczają wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Ważne, aby pamiętać, że nie należy bezsilnie poddawać się działaniu kancerogennych czynników. Profilaktyka może okazać się jedną z najskuteczniejszych metod walki z plagą nowotworów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *