Historia Ani, której łuszczyca uniemożliwiała noszenie wymarzonej letniej sukienki | VIMED

Historia Ani, której łuszczyca uniemożliwiała noszenie wymarzonej letniej sukienki

Leczenie łuszczycy u dzieciAnia to dziesięcioletnia uśmiechnięta dziewczynka, która od kilku lat choruje na łuszczycę. Objawy choroby u Ani nie były mocno nasilone, zlokalizowane były głównie na nogach i rękach. Zimą łatwo było je ukryć pod ubraniem, ale latem choroba uniemożliwiała Ani ubranie wymarzonej letniej sukienki. Szczególnie zmiany na nogach były mocno widoczne i Ania bardzo się ich wstydziła. Dziewczynka do kliniki Vimed przyszła razem ze swoim tatą – panem Tomkiem. To właśnie pan Tomek szukając informacji na temat skutecznego leczenia łuszczycy na jednym z forów internetowych dla osób chorych, trafił na informacje dotyczące Terapii Fenotypowej. Od wielu lat bezskutecznie próbując pomóc córce, stosując różnego rodzaju maści sterydowe i kremy, stracił już nadzieję, że chorobę uda się wyleczyć, bo żadne leczenie nie dawało zadowalających rezultatów. Gdy przeczytał o naszej nowatorskiej metodzie, wspólnie z żoną postanowili zaufać klinice Vimed i poddać córkę innowacyjnej Terapii Fenotypowej.

Łuszczyca jest jedną z najczęstszych chorób skóry. Szacuje się, że dotkniętych chorobą może być nawet 2-5% ludzi na całym świecie. Jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, którą charakteryzują zmiany skórne w postaci swędzących zgrubień pojawiających się najczęściej na łokciach, dłoniach, kolanach i skórze głowy. W przebiegu choroby dochodzi do, nawrotowego i nadmiernego namnażania się komórek skóry oraz ich rogowacenia. Jest to schorzenie niezakaźne i niezłośliwe. Cechuje się przewlekłym przebiegiem z tendencją do okresów remisji i nawrotów.

W patogenezie tej choroby główną rolę odgrywają czynniki immunologiczne, przede wszystkim limfocyty T oraz produkowane przez nie cytokiny prozapalne. U 1 na 3 osoby z łuszczycą, rozwija się dodatkowo łuszczycowe zapalenie stawów. Zmiany w stawach mogą pojawić się nawet 10 lat po wystąpieniu pierwszych objawów łuszczycy.

Ania wraz z tatą po raz pierwszy pojawili się w klinice na Konsultacji Pierwszy Krok dziewięć miesięcy temu. Podczas tej konsultacji lekarz ocenił stan zdrowia dziewczynki i zakwalifikował ją do terapii opartej o metodologię spersonalizowanej medycyny stylu życia czyli Terapii Fenotypowej. W ramach terapii lekarz zalecił wykonanie badań krwi, w tym również testu opóźnionych alergii pokarmowych Kod Metaboliczny 200. Po wykonaniu badań Ania wraz z rodzicami skierowana została na konsultację lekarską, na której lekarz zalecił wdrożenie zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej. Zastosowanie tych zabiegów pozwoliło ograniczyć stan zapalny w organizmie naszej małej pacjentki i równocześnie przyspieszyło procesy naprawcze zachodzące w skórze. Równolegle pod okiem doświadczonego dietetyka u Ani zastosowana została przeciwzapalna dieta, przygotowana w oparciu o wynik testu Kod Metaboliczny 200. Mimo początkowego buntu przeciwko nowemu jadłospisowi, Ania dzielnie znosiła wszelkie ograniczenia i zastosowała się do zaleceń dietetyka.

Już po 3 tygodnia od rozpoczęcia terapii pojawiła się pierwsza poprawa stanu skóry. Kontynuacja odpowiednio modyfikowanej diety i zabiegów w komorze hiperbarycznej spowodowała, że po dwóch miesiącach zmiany na nogach i rękach całkowicie zniknęły.

Tego lata Ania już nie musiała wstydzić się swojej skóry i w końcu do woli mogła nosić wymarzone sukienki i szorty bez obawy, że ktoś będzie wytykał ją palcem.

Bibliografia:

  1. “Preventive Medicine Research Institute”. 2009. Retrieved 2009-06-12.
  2. A. Zalewska-Janowska, H. Błaszczyk, Choroby skóry, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2009; ISBN 978-83-200-3760-9
  3. B. Miękoś-Zydek, A. Ryglewska-Cho, M. Lassota-Falczewska, P. Czyż, Andrzej Kaszuba, Jakość życia pacjentów z łuszczycą. Postępy Dermatologii i Alergologii 2006; nr 6 (XXIII), s. 273–277.
  4. M.L. Araujo, M.G. Burgos, I.S. Moura. Nutritional influences in psoriasis/Influências nutricionais na psoríase. „An Bras Dermatol”. 2009; 84 (1). s. 90–92.
  5. M. Wolters Diet and psoriasis: experimental clinical and evidence. Br J Dermatol. 2005;153:706-14
  6. R. Ghazizadeh, H. Shimizu, M. Tosa, M. Ghazizadeh. Pathogenic Mechanisms Shared between Psoriasis and Cardiovascular Disease. „International Journal of Medical Sciences”. 2010; 7, s. 284–289.
  7. P.J Mease, D.D Gladman, K.A Papp, et al. Prevalence of rheumatologist-diagnosed psoriatic arthritis in patients with psoriasis in European/North American dermatology clinics. J Am Acad Dermatol. 2013; 69:729-735.
  8. D.D Gladman. Psoriatic arthritis from Wright’s era until today. J Rheumatol. 2009; 36(Suppl.83):4-8.
Patrycja Paradowska
Patrycja Paradowska
Dietetyk Kliniczny ICM VIMED

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *