Historia Wioletty - łuszczyca - przez chorobę mam problem z akceptacją samej siebie | VIMED

Historia Wioletty – łuszczyca – przez chorobę mam problem z akceptacją samej siebie

Leczenie łuszczycyWioletta to 16-letnia dziewczyna, która zgłosiła się do Centrum Medycznego Vimed z powodu łuszczycy. Z problemami skórnymi boryka się od szkoły podstawowej. Niestety, jak większość naszych pacjentów z podobnymi problemami, stosowała przez wiele lat leczenie sterydami, które kończyło się tylko chwilowym polepszeniem kondycji skóry. Kiedy dochodziło do zaostrzeń choroby próbowano nowego preparatu, który działał tylko do pewnego czasu.

Rodzice Wioletty znaleźli informację o naszej innowacyjnej metodzie leczenia łuszczycy w internecie, kiedy natrafili na film z chłopcem korzystającym z Terapii Fenotypowej z udziałem komory hiperbarycznej w klinice Vimed w Warszawie. Efekty Terapii Fenotypowej, jakie można zobaczyć na tym filmiku skłoniły ich do umówienia konsultacji w naszej przychodni. Podczas rozmowy z pacjentką i rodzicami dowiedziałam się, że dziewczyna mocno reaguje na stres, szczególnie w szkole. W sytuacjach stresujących dochodzi do nasilenia zmian skórnych i swędzenia.

Problem Wioletty jest złożony i nie wystarczy stosowanie maści działających tylko powierzchniowo. Na podstawie wywiadu oceniłam, że kompleksowa Terapia Fenotypowa z udziałem zabiegów w komorze hiperbarycznej powinna przynieść poprawę stanu zdrowia Wioletty. Pierwszym krokiem było wykonanie diagnostyki – rozszerzonych badań laboratoryjnych, unikalnego testu nietolerancji pokarmowych Kod Metaboliczny 200 oraz medycznej analizy składu ciała. Po wykonaniu diagnostyki pacjentka została zakwalifikowana przez lekarza do zabiegów w komorze hiperbarycznej. Wprowadzone zabiegi od razu połączone zostały z dostosowaniem diety do wyniku testu nietolerancji pokarmowych. Dzięki synergii działań – zabiegów i zaleceń żywieniowych udało się zlikwidować przewlekły stan zapalny. Na początku przygotowany dla pacjentki Indywidualny Program Żywieniowy był dla niej rewolucją, ale ze względu na to, że bardzo chciała pozbyć się problemu dzielnie dostosowała się do przygotowanych zaleceń. Zmiany skórne, które widoczne były również na twarzy czy szyi powodowały niższą samoocenę, miała ogromny problem z akceptacją swojego wyglądu.

Łuszczyca jest chorobą skóry na tle autoimmunologicznym, w której rozwoju duże znaczenie mają czynniki emocjonalne. Stres może prowokować pojawienie się lub nasilenie zmian skórnych, jak również wpływa na przebieg leczenia. Pacjenci cierpiący na łuszczycę są narażeni na problemy z akceptacją swojego wyglądu przez nich samych, ale też otoczenie. Stygmatyzacja, której mogą doświadczyć wpływa na proces socjalizacji i przez to na inne aspekty życia. Często mają problemy z nawiązywaniem kontaktów, towarzyszy im ciągłe uczucie wstydu, braku akceptacji, skrytość, obawa o odrzucenie ze strony rówieśników. Jeśli pacjent od dziecka boryka się z tymi problemami może to skutkować trudnościami w kontaktach towarzyskich czy nawet w znalezieniu pracy.

Poza stosowaniem się do wytycznych dotyczących żywienia, zadaniem Wioletty było prowadzenie dzienniczka żywieniowego. Pacjentka razem z mamą skrupulatnie przyłożyła się do tego obowiązku i okazało się, że proponowane posiłki nie są niedobre, jak myślała na początku! Pierwsze efekty widoczne były bardzo szybko – czerwone plamy na ciele zbladły po pierwszych 10 komorach i trzech tygodniach diety. Dlatego jak najszybciej wprowadziłyśmy kolejne 20 zabiegów w komorze hiperbarycznej. Ze względu na wyjazd wakacyjny Wioletty nie widziałam się z pacjentką przez miesiąc, ale w trakcie kolejnej konsultacji okresowej skóra wyglądała znacznie lepiej. Czerwone zmiany nie są już intensywne, dzięki czemu w nowym roku szkolnym nie będą Wioletcie codziennie przypominały o chorobie.

Bibliografia:

  1. B. Miękoś-Zydek, A. Ryglewska-Cho, M. Lassota-Falczewska, P. Czyż, Andrzej Kaszuba, Jakość życia pacjentów z łuszczycą. Postępy Dermatologii i Alergologii 2006; nr 6 (XXIII), s. 273–277.
  2. Mircea Tampa, Maria-Isabela Sarbu, Madalina-Irina Mitran, Cristina-Iulia Mitran, Clara Matei, and Simona-Roxana Georgescu, “The Pathophysiological Mechanisms and the Quest for Biomarkers in Psoriasis, a Stress-Related Skin Disease,” Disease Markers, vol. 2018, Article ID 5823684, 14 pages, 2018.
  3. Polenghi MM, Molinari E, Gala C, et al. Experience with psoriasis in a psychosomatic dermatology clinic. Acta Derm Venereol 1994; Suppl (Stockh) 186: 65-6.
  4. J. Miniszewska, M. Adamska, Przekonania na temat zdrowia i choroby a akceptacja ograniczeń wynikających z przewlekłej choroby somatycznej na przykładzie osób z łuszczycą. Psychiatria i Psychologia Kliniczna 2014, 14 (3), p. 202-212
  5. M.L. Araujo, M.G. Burgos, I.S. Moura. Nutritional influences in psoriasis/Influências nutricionais na psoríase. „An Bras Dermatol”. 2009; 84 (1). s. 90–92.
Weronika Domoradzka
Weronika Domoradzka
Dietetyk Kliniczny ICM VIMED

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *