Wioletta to 16-letnia dziewczyna, która zgłosiła się do Centrum Medycznego Vimed z powodu łuszczycy. Z problemami skórnymi boryka się od szkoły podstawowej. Niestety, jak większość naszych pacjentów z podobnymi problemami, stosowała przez wiele lat leczenie sterydami, które kończyło się tylko chwilowym polepszeniem kondycji skóry. Kiedy dochodziło do zaostrzeń choroby próbowano nowego preparatu, który działał tylko do pewnego czasu.
Rodzice Wioletty znaleźli informację o naszej innowacyjnej metodzie leczenia łuszczycy w internecie, kiedy natrafili na film z chłopcem korzystającym z Terapii Fenotypowej z udziałem komory hiperbarycznej w klinice Vimed w Warszawie. Efekty Terapii Fenotypowej, jakie można zobaczyć na tym filmiku skłoniły ich do umówienia konsultacji w naszej przychodni. Podczas rozmowy z pacjentką i rodzicami dowiedziałam się, że dziewczyna mocno reaguje na stres, szczególnie w szkole. W sytuacjach stresujących dochodzi do nasilenia zmian skórnych i swędzenia.
Problem Wioletty jest złożony i nie wystarczy stosowanie maści działających tylko powierzchniowo. Na podstawie wywiadu oceniłam, że kompleksowa Terapia Fenotypowa z udziałem zabiegów w komorze hiperbarycznej powinna przynieść poprawę stanu zdrowia Wioletty. Pierwszym krokiem było wykonanie diagnostyki – rozszerzonych badań laboratoryjnych, unikalnego testu nietolerancji pokarmowych Kod Metaboliczny 200 oraz medycznej analizy składu ciała. Po wykonaniu diagnostyki pacjentka została zakwalifikowana przez lekarza do zabiegów w komorze hiperbarycznej. Wprowadzone zabiegi od razu połączone zostały z dostosowaniem diety do wyniku testu nietolerancji pokarmowych. Dzięki synergii działań – zabiegów i zaleceń żywieniowych udało się zlikwidować przewlekły stan zapalny. Na początku przygotowany dla pacjentki Indywidualny Program Żywieniowy był dla niej rewolucją, ale ze względu na to, że bardzo chciała pozbyć się problemu dzielnie dostosowała się do przygotowanych zaleceń. Zmiany skórne, które widoczne były również na twarzy czy szyi powodowały niższą samoocenę, miała ogromny problem z akceptacją swojego wyglądu.
Łuszczyca jest chorobą skóry na tle autoimmunologicznym, w której rozwoju duże znaczenie mają czynniki emocjonalne. Stres może prowokować pojawienie się lub nasilenie zmian skórnych, jak również wpływa na przebieg leczenia. Pacjenci cierpiący na łuszczycę są narażeni na problemy z akceptacją swojego wyglądu przez nich samych, ale też otoczenie. Stygmatyzacja, której mogą doświadczyć wpływa na proces socjalizacji i przez to na inne aspekty życia. Często mają problemy z nawiązywaniem kontaktów, towarzyszy im ciągłe uczucie wstydu, braku akceptacji, skrytość, obawa o odrzucenie ze strony rówieśników. Jeśli pacjent od dziecka boryka się z tymi problemami może to skutkować trudnościami w kontaktach towarzyskich czy nawet w znalezieniu pracy.