Badanie, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie „BMC Medicine”, jest pierwszym, którego celem było określenie potencjalnych związków między otyłością rodziców jeszcze przed poczęciem dziecka a profilem epigenetycznym potomstwa.
Badając stan zdrowia noworodków, naukowcy skupiali się od zawsze na kobietach w ciąży. Ich obserwacje wielokrotnie potwierdziły, że sposób odżywiania i czynniki środowiskowe w czasie ciąży mogą wpływać na zdrowie dzieci i zwiększać ryzyko występowania chorób przewlekłych.
[framed_box bgColor=”#F0FFFD”]Niewiele jednak zrobiono, aby sprawdzić, jak na stan zdrowia dziecka mogą wpływać czynniki ze strony ojca, a tymczasem – jak się okazuje – otyłość ojca może skutkować zmianą mechanizmu genetycznego w następnym pokoleniu. Styl życia mężczyzny może odbić się na zdrowiu jego dzieci. Zrozumienie ryzyka konsekwencji obecnego „zachodniego” stylu życia jest zatem niezwykle ważne.
[/framed_box]
Zespół naukowców z Duke University Medical Center w Durham (Północna Karolina) postanowił określić powiązania między otyłością rodziców i zmianami w metylacji genu IGF2, czyli insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF2) u potomstwa. Metylacja DNA reguluje aktywność niektórych genów, wpływając na poziom ryzyka wystąpienia niektórych chorób. Zmniejszona metylacja DNA to zwiększone ryzyko rozwoju niektórych nowotworów, w tym raka jelita grubego i jajnika. Nasze geny są w stanie dopasować się do warunków środowiskowych, jednak zmiany zachodzące przy okazji takiego dopasowywania się, mogą powodować problemy w późniejszym czasie. Nie są to zmiany w samej sekwencji DNA, ale w funkcjonowaniu genów. Niektóre z nich mogą się „wyłączyć” w odpowiedzi na niekorzystne czynniki środowiskowe.
[framed_box bgColor=”#F0FFFD”]Naukowcy informują jednak, że zaobserwowane zmiany w DNA mogą być związane z innymi czynnikami wynikającymi z otyłości, jak nawyki żywieniowe czy cukrzyca, nieuwzględnionymi w badaniu. Podjęto już kolejne obserwacje, mające na celu sprawdzenie, czy zaobserwowane zmiany w metylacji DNA w genie IGF2 rzeczywiście będą miały znaczenie, kiedy dzieci dorosną. Badania te pomogą również ustalić, czy pewne interwencje przed lub po zapłodnieniu (tak jak podawanie kwasu foliowego kobietom w ciąży) pozwolą zapobiec wadom wrodzonym u dzieci.
[/framed_box]