Jak wynika z badań, problemy z nadwagą mogą się przekładać na oceny w szkole. Amerykańscy uczeni przebadali niedawno uczniów nowojorskich podstawówek, w których aż czworo na 10 dzieci cierpi na
nadwagę. Wyniki ich eksperymentu są zaskakujące –
okazało się, że otyli uczniowie gorzej niż ich szczuplejsi rówieśnicy zdają testy z matematyki oraz angielskiego, w efekcie zdobywając słabsze stopnie.
[clearboth]
Zgubne skutki otyłości dotykają także polskie dzieci, które – jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia – znajdują się w czołówce najbardziej otyłych. Aż 29% polskich 11-latków ma nadwagę, a wśród 13-latków co czwarty cierpi z powodu otyłości. W dodatku u coraz większej grupy dzieci stwierdza się zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi, czyli ADHD, która potęguje problemy z nauką.
[error]Warto wiedzieć, że często przyczyną tych kłopotów jest opóźniona alergia pokarmowa, na którą cierpi aż 99% dzieci.[/error]
Opóźniona alergia pokarmowa to niepożądana, przesadna reakcja układu odpornościowego na kontakt z określonymi obcymi substancjami. Żadna inna znana choroba nie powoduje aż tak wielu różnorodnych symptomów.
U dzieci może ona powodować:
- nadwagę lub otyłość (pomimo racjonalnej diety!),
- problemy z układem pokarmowym: zaparcia, biegunki, wzdęcia, zespół jelita drażliwego, bóle brzucha,
- nadmierny apetyt na słodycze,
- stale zatkany nos i nawracające infekcje układu oddechowego,
- podkrążone oczy, bladość skóry,
- przewlekłe zmęczenie, ospałość, przeziębienia,
- problemy z koncentracją i nauką,
- rozdrażnienie, agresje, ADHD,
- częste zmiany skórne (pokrzywka, świąd, AZS),
- bóle i zawroty głowy.
Ponieważ symptomy opóźnionej alergii pokarmowej występują nawet dwa dni po spożyciu drażniącego pokarmu, jej zaobserwowanie jest praktycznie niemożliwe. Tym bardziej, że wraz z wiekiem człowieka jej objawy mogą się zmienić, np. noworodek po wypiciu mleka krowiego może dostać kolki, jako trzylatek to samo dziecko może mieć nawracające zapalenie zatok, jako nastolatek będzie narzekać na trądzik, a jako osoba dorosła zacznie cierpieć na migreny, łuszczycę czy choroby układu pokarmowego.
Choć wszystko to nie nastraja optymistycznie, jest i dobra wiadomość:
opóźnioną alergię pokarmową można łatwo wyleczyć! Najważniejszy etap terapii to przeprowadzenie
specjalistycznego testu pomagającego wykryć to podstępne schorzenie, a następnie wdrożenie diety eliminacyjnej ułożonej i odpowiednio zbilansowanej przez dietetyka.
U dzieci, które poddano testowi, a następnie zaczęto karmić według indywidualnego programu odżywiania, opracowanego na podstawie testu na opóźnioną reakcję alergiczną, lekarze zauważają:
- utratę nadwagi, bez uczucia głodu i intensywnych ćwiczeń fizycznych,
- obecność w organizmie wszystkich potrzebnych składników odżywczych, witamin i składników mineralnych,
- uregulowaną przemianę materii,
- wzmocnienie układu immunologicznego,
- poprawę odżywienia organizmu,
- zanik uporczywych dolegliwości,
- prawidłowy wzrost i rozwój dziecka.
Gdzie wykonać badanie?
Centrum Medyczne VIMED jako pierwsze i jedyne w Polsce oferuje niezwykle czuły i najbardziej precyzyjny cytotoksyczny test nietolerancji pokarmowej – Kod Metaboliczny.
Test ten jako jedyny spośród wszystkich dostępnych i stosowanych na świecie testów alergii pokarmowej wykrywa wszelkie szkodliwe reakcje, jakie wywołuje dany produkt spożywczy i pozwala na idealne dopasowanie składników pożywienia do danej osoby.