Leczenie AZS u dzieci - diagnostyka i objawy choroby | VIMED

Leczenie AZS u dzieci – diagnostyka i objawy choroby

Co zyska Twoje dziecko jeśli zdecydujesz się leczenie AZS w Centrum Medycznym VIMED?

Czy wiesz, że atopowe zapalenie skóry (AZS) 10 razy częściej dotyka dzieci niż dorosłych?

Statystyki są niepokojące…

W Polsce dzieci z AZS stanowią ok. 5-9%, natomiast dorośli 1-1,5%. Oznacza to, że co dwudzieste dziecko zmaga się z problemem atopii. Twoje dziecko zmaga się ze zmianami wypryskowymi, uciążliwym świądem, problemami ze snem, drażliwością i apatią, co wywołuje u Ciebie i reszty waszej rodziny stres, lęk i frustrację, że nie jesteście w stanie mu sami pomóc. Dowiedz się jak wygląda skuteczne leczenie AZS dzieci! 

Atopowe zapalenie skóry (AZS) 10 razy częściej dotyka dzieci niż dorosłych.
Atopowe zapalenie skóry u dzieci.

Czym jest AZS u dzieci?

AZS czyli atopowe zapalenie skóry to przewlekła, nawrotowa choroba zapalna, w której głębokie procesy braku równowagi w organizmie odzwierciedlają się w postaci zmian skórnych. 

Skóra chorego pod wpływem substancji drażniących (mydło, rozpuszczalniki), alergenów (roztocza, sierść) lub pewnych pokarmów (nietolerancja pokarmowa), traci barierę ochronną zbudowaną z lipidów (tzw. płaszcz lipidowy) i pada ofiarą innych szkodliwych substancji pochodzenia zewnętrznego. 

Jakie są objawy AZS u dzieci? 

Głównymi objawami atopowego zapalenia skóry są:

  • zaczerwienienie i suchość skóry, 
  • niezwykle dotkliwe swędzenie,
  • powstawanie ran na skórze,
  • skłonność do nawrotowych zakażeń bakteryjnych,
  • zaburzenia snu.

Atopowe zapalenie skóry to choroba dziecka, ale cierpienie całej rodziny!

Niestety, ta przewlekła choroba skóry nawet przez chwilę nie daje zapomnieć o sobie. Objawowe leczenie AZS u dzieci jest niezwykle uciążliwe. To codzienna czasochłonna pielęgnacja, czyli smarowanie, natłuszczanie, przyjmowanie leków, czasami antybiotyków patrzenie z nadzieją, że może tym razem zmiany skórne się zmniejszą, że nastąpi remisja i wyciszenie objawów.

A atopowe zapalenie skóry AZS jeżeli znika – to tylko na krótki okres. Rodzice zadają sobie i lekarzom pytanie: jak funkcjonować z atopowym zapaleniem skóry, jak przestać wstydzić się i ukrywać zmienioną skórę pod warstwą ubrań, jak ulżyć dziecku i złagodzić okropne swędzenie.  Poza tym wciąż pozostające bez odpowiedzi pytania: Jak leczyć AZS u dzieci? Dlaczego nie można trwale pozbyć się AZS? 

Czy skóra niemowlaka i małego dziecka różni się od skóry dorosłego?

Czy skóra niemowlaka i małego dziecka różni się od skóry dorosłego?

Zdecydowanie tak!

  • Skóra niemowląt w wieku do 2 lat charakteryzuje się cieńszym naskórkiem i cieńszą warstwą rogową.
  • Zawiera też mniejszą ilość korneocytów. Są to martwe komórki, zlokalizowane w warstwie rogowej, które tworzą barierę ochronną Zapobiega ona wnikaniu w głąb skóry szkodliwych substancji i zabezpiecza ją przed urazami.
  • Skóra niemowlaka zawiera mniejszą ilość naturalnych czynników nawilżających (NMF) i mniejsze stężenie powierzchniowej warstwy lipidów.
  • Skóra we wczesnym dzieciństwie charakteryzuje się także wysokim pH i łatwiej się łuszczy.

UWAGA na marsz alergiczny! AZS nie wygląda tak samo u wszystkich dzieci. 

Pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry przejawiają się jako alergia pokarmowa. Ponieważ wysypki ustępują po odstawieniu określonych produktów, dolegliwości dziecka są często wręcz lekceważone. “Przejdzie mu”. Ciężka, przewlekła choroba, która obniża jakość życia dziecka nie zostaje rozpoznana. Dziecko cierpi a rodzice myślą, że jest nadpobudliwe.

Nie należy lekceważyć tych pierwszych objawów AZS. Wczesne rozpoczęcie leczenia pozwoli oszczędzić dziecku cierpienia, ułatwi jego relacje z otoczeniem. Wyleczenie choroby skóry wpłynie korzystnie na rozwój psychofizyczny dziecka.

Manifestacja choroby, wygląd zmian  skórnych i lokalizacja AZS u dzieci zmienia się wraz z wiekiem. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, na co zwracać uwagę na każdym etapie życia dziecka.

W pierwszych 6 miesiącach życia atopowe zapalenie skóry AZS najczęściej atakuje główkę

W pierwszych 6 miesiącach życia atopowe zapalenie skóry AZS najczęściej atakuje główkę

Atopowe zapalenie skóry w pierwszych miesiącach życia dziecka zwykle obejmuje skórę głowy — pojawia się na twarzy, policzkach, brodzie, czole i skórze owłosionej. Może również rozprzestrzeniać się na inne obszary ciała, ale zwykle nie objawia się w okolicy pieluchy, gdzie wilgoć chroni skórę. Skóra na tym etapie jest bardziej zaczerwieniona, pojawiają się grudki i pęcherzyki.

Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka 2 wieku 6-12 miesięcy

U niemowlaka w wieku 6 – 12 miesięcy AZS zaczyna się pojawiać w innych miejscach

Na tym etapie życia wyprysk często pojawia się na łokciach i kolanach dziecka. Są to miejsca, które można łatwo otrzeć podczas raczkowania. W tym okresie choroba skóry staje się coraz bardziej uciążliwa dla dziecka, ale także rodzi większe niebezpieczeństwo zakażenia. Jeśli wyprysk ulegnie zakażeniu, mogą pojawiać się żółte strupki lub bardzo małe „ropne grudki” na skórze.

Atopowe zapalenie skóry u dziecka w wieku 2-5 lat.

U małych dzieci w wieku 2-5 lat zmiany skórne pojawiają się najczęściej w zgięciach

W wieku około dwóch lat wyprysk dziecka częściej pojawia się w zgięciach łokci i kolan, na nadgarstkach, kostkach i dłoniach. Często pojawia się na skórze wokół ust i powiek malucha. Na tym etapie skóra może wyglądać na suchą i łuszczącą się. Skóra staje się zaczerwieniona, pogrubiała z lichenifikacją, czyli miejscowym pogrubieniem i ściemnieniem skóry oraz pogłębieniem bruzd.

Atopowe zapalenie skóry na rękach dziecka powyżej 5 roku życia.

Atopowe zapalenie skóry AZS u dzieci powyżej 5 lat pojawia się często także na dłoniach

Atopowe zapalenie skóry u starszych dzieci lokalizuje się głównie w zgięciach łokciowych i podkolanowych, na karku, nadgarstkach. Czasami obejmuje jedynie ręce dziecka — co najmniej 70% osób miało atopowe zapalenie skóry dłoni w pewnym okresie swojego życia. Zaczerwienienie i swędzące plamy za uszami dziecka, na stopach lub skórze głowy są także oznaką atopowego zapalenia skóry.

Standardowe metody leczenia AZS u dzieci 

Jeśli skóra dziecka jest zaczerwieniona i swędząca, najczęściej stosowane są maści lub kremy z kortykosteroidami. W przypadku łagodnego wyprysku można kupić w aptece łagodne kortykosteroidy bez recepty. W przypadku poważniejszych objawów lub jeśli produkty dostępne bez recepty nie działają, konieczna jest recepta, by móc zakupić kortykosteroidy o większej mocy. 

I tu pojawia się dylemat. Z jednej strony każdy rodzic pragnie ulżyć swojemu dziecku w cierpieniu. Z drugiej strony stosowanie kortykosteroidów w leczeniu AZS u dzieci wiąże się z poważnymi działaniami niepożądanymi. Wybór silniejszych leków to większe ryzyko ich wystąpienia.

Stosowanie sterydów w leczeniu AZS u dzieci wiąże się z dużym ryzykiem!

AZS u dzieci leczenie

U dzieci dodatkowym problemem jest duży stosunek powierzchni skóry do masy ciała. Wiąże się to z większą powierzchnią wchłaniania kortykosteroidów przez skórę do krwiobiegu. Dlatego bardzo ryzykowne w leczeniu AZS dzieci  jest stosowanie ich na dużą powierzchnię. Jest to na tyle ryzykowne, że wielu lekarzy odradza stosowania miejscowych steroidów u noworodków i niemowlaków. Jedno jest pewne, nie można ich stosować bez konsultacji ze specjalistą.

Alternatywą dla kortykosteroidów jest niesteroidowy lek — pimekrolimus. Lekarze zalecają ten krem ​​do stosowania na mniejszych, bardzo delikatnych częściach ciała. Jest to bardzo drogi lek — cena jednostkowa w przykładowej aptece to 506,60 zł za 100 g kremu.

Jeśli Twoje dziecko intensywnie się drapie, możesz zapytać lekarza o czy możliwe jest zastosowanie leku przeciwhistaminowego, który zmniejsza świąd.

Leczenie AZS u dzieci Czy są inne metody leczenia atopowego zapalenia skóry AZS u dzieci?

Trzy główne powody, dla których pacjenci szukają innych metod terapii poza miejscowymi lekami, maściami i pielęgnacją w celu leczenia atopowego zapalenia skóry:

 Pierwszy powód

Medycyna nie dysponuje jeszcze lekiem, który pozwoliłby na całkowite i trwałe wyleczenie tej przewlekłej choroby, która powoduje, że dziecko strasznie cierpi. Co gorsza, wraz z dzieckiem z powodu bezradności i rozpaczy cierpi cała rodzina.

 Drugi powód

Lekarze nie umieją wyjaśnić, jakie są przyczyny AZS. Potrafią opisać czynniki, które odgrywają główną rolę w atopowym zapaleniu skóry, takie jak cytokiny i inne komórki zapalne, nadal nie są w stanie dokładnie wskazać źródła choroby.

 Trzeci powód

Negatywne skutki uboczne konwencjonalnych metod leczenia AZS u dzieci. Dostępne leki są niebezpieczne, a ich długotrwałe stosowanie powoduje, że ryzyko przewyższa korzyści. Leki działają objawowo i nie leczą choroby.

AZS – ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY U DZIECI – Skuteczne leczenie w Centrum Medycznym VIMED w Warszawie

Wieloczynnikowa terapia metaboliczna okazała się niezwykle skuteczna w leczeniu atopowego zapalenia skóry u dzieci już od pierwszych miesięcy życia. Już po kilku tygodniach terapii zarówno dziecko, jak i cała rodzina odczuwają korzystne efekty.

Poznaj elementy wieloczynnikowej, funkcjonalnej, personalizowanej terapii atopowego zapalenia skóry u dzieci w Centrum Medycznym VIMED

Wieloczynnikowa terapia wykorzystująca metodologię Personalizowanej, Funkcjonalnej Medycyny Stylu Życia to zupełnie nowa, innowacyjna strategia postępowania w leczeniu łuszczycy. 

Diagnostyka nietolerancji pokarmowych w azs u dzieci

Przyczyną atopowego zapalenia skóry u dzieci (AZS) jest przewlekły stan zapalny, wywołany najczęściej niepożądaną reakcją pokarmową (nietolerancją pokarmową) i związaną z nim kumulacją toksycznych metabolitów w organizmie.

Dysponując odpowiednimi informacjami na temat pokarmów, które wywołują reakcję zapalną, możemy opracować dietę eliminacyjno-rotacyjną. Taka dieta pozwoli wykluczyć z codziennego pożywienia produkty spożywcze, które podtrzymują stan zapalny i blokują możliwość regeneracji skóry.  Personalizowana dieta pomoże zredukować przewlekły stan zapalny wywołany przez składniki pożywienia. 

Nasze doświadczenie pokazuje, że najlepszym narzędziem diagnostycznym do tego typu badania jest test cytotoksyczności składników pożywienia Kod Metaboliczny 200.

2. DRUGI CZYNNIK – LECZENIE AZS U DZIECI

– Postępowanie żywieniowe

Odpowiedni dowóz substancji odżywczych – białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów.

Zdrowa dieta dziecka z AZS

Dieta eliminacyjno-rotacyjna pozwala wyeliminować produkty wywołujące i podtrzymujące reakcję zapalną układu odpornościowego. Z drugiej strony zapewnia dostarczenie do organizmu wszelkich niezbędnych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania komórek oraz procesów komórkowych.

Dzięki spersonalizowanej diecie, kompatybilnej z unikalnym fenotypem Twojego dziecka, otrzyma ono wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Twoje dziecko będzie prawidłowo odżywione na poziomie komórkowym. Pozwoli to na prawidłowe przekazywanie biochemicznych i bioelektrycznych sygnałów pomiędzy komórkami skóry a pozostałymi układami funkcjonalnymi.

To najważniejsza kwestia w przypadku atopowego zapalenia skóry, ponieważ pozwala na regenerację tkanek, które uległy degradacji w wyniku działania choroby.

3. TRZECI CZYNNIK – LECZENIE AZS U DZIECI– Postępowanie zabiegowe

Tlenoterapia hiperbaryczna w komorze hiperbarycznej HBOT 

Terapia hiperbaryczna w komorze hiperbarycznej HBOT umożliwia dopływ tlenu do uszkodzonych komórek skóry

Tlenoterapia hiperbaryczna HBOT to terapia czystym tlenem w ciśnieniu powyżej 2 ATA. W czasie zabiegu dziecko samo lub z rodzicem przebywa w specjalnej komorze ciśnieniowej – komorze hiperbarycznej. Komora hiperbaryczna jest powszechnie stosowana na całym świecie, aby dostarczać tlen tam, gdzie na skutek zmian zapalnych upośledzona została funkcja naczyń włosowatych. 

Zabieg w profesjonalnej komorze hiperbarycznej pozwala dotlenić wszystkie tkanki ustroju i redukuje stan zapalny. Przyspiesza gojenie ran i wzmacnia układ immunologiczny. Tlen dostarczony do komórek zwalcza zakażenia i nie dopuszcza do powstania infekcji, które często pojawiają się w AZS. Tlenoterapia hiperbaryczna jest całkowicie nieinwazyjna i nie stanowi żadnego ryzyka dla dziecka. 

Tlenoterapia hiperbaryczna prowadzona jest w specjalnej, twardej komorze ciśnieniowej, tzw. komorze hiperbarycznej, która posiada odpowiednie atesty. 

Stosowana przez nas twarde komory hiperbaryczne HBOT marki SECHRIST, są na tyle komfortowe i duże, że rodzic, w razie takiej potrzeby, może przebywać w niej wraz z dzieckiem. Zastosowanie profesjonalnej komory hiperbarycznej pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, gdyż w porównaniu do zabiegów w niższym ciśnieniu profesjonalna komora daje gwarancję efektów terapeutycznych przy wielokrotnie mniejszej ilości zabiegów. 

Terapia Fenotypowa opierająca się na medycynie funkcjonalnej nie wywołuje żadnych efektów niepożądanych, a także jest o wiele tańsza niż konwencjonalna opieka medyczna. Zmiany są najczęściej spektakularne, ale wymagają czasu i zaangażowania.

Jeżeli rodzice wraz z dzieckiem dostosują się do wszystkich zaleceń, efekty są gwarantowane!

 

Dowiedz się więcej o Personalizowanej, Funkcjonalnej Medycynie Stylu Życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *