“Mam 66 lat i chcę żyć, dlatego zacząłem się badać” - Historia Pana Alberta | VIMED

“Mam 66 lat i chcę żyć, dlatego zacząłem się badać” – Historia Pana Alberta

Jak wyprzedzić raka prostaty?

Rak prostatyPan Albert dopiero w wieku 66 lat zdecydował się na zadbanie o swoje zdrowie. Do tej pory ważna była rodzina, własna firma budowlana, pracownicy, ale nigdy on sam. Głównym powodem, dla którego Pan Albert zaczął szukać pomocy dla siebie, była olbrzymia chęć i potrzeba zapobieżenia rozwojowi raka prostaty, z czym obecnie zmaga się jego tata. Pan Albert przez przypadek przeczytał gdzieś, że rak prostaty jest nowotworem dietozależnym. Zaczął szukać w internecie nieinwazyjnych metod leczenia, pytać po znajomych – gdzie w Polsce jest miejsce, w którym leczy się jedzeniem.

Indywidualna terapia w CM VIMED

Dzięki wywiadom z naszymi pacjentami, które są prezentowane również na youtube, Pan Albert dotarł do Innowacyjnego Centrum Medycznego VIMED. Potem wystarczył już tylko telefon, rozmowa z recepcjonistką, która wyjaśniła w jaki sposób pomagamy osobom chorym i chcącym działać profilaktycznie i nakierowała pacjenta na konsultację wstępną, Każdy pacjent jest inny, więc program terapeutyczny dostosowywany jest indywidualnie do jego potrzeb i możliwości.

Czynniki ryzyka rozwoju i objawy raka prostaty

Obecnie na całym świecie, nie wyłączając Polski, zwiększa się liczba osób chorujacych na nowotwory. Co roku raka diagnozuje się u 10 mln ludzi na świecie, z czego 7 mln przypadków kończy się zgonem. Jednym z najczęściej rozpoznawanych nowotworów złośliwych wśród mężczyzn jest rak gruczołu krokowego, czyli rak prostaty. Głównymi czynnikami ryzyka rozwoju raka stercza są: podeszły wiek (choć już coraz częściej diagnozuje się go również u mężczyzn poniżej 55 roku życia), uwarunkowania genetyczne, dieta bogata w tłuszcze nasycone i zatrucia metalami ciężkimi. Choroba rozwija się najczęściej bezobjawowo, a pojawiające się objawy świadczą o jej zaawansowanym stadium. Do najczęstszych objawów należą: częstomocz, naglące parcie, pieczenie lub ból podczas oddawania moczu, uczucie niepełnego opróżniania pęcherza, oddawanie moczu wąskim strumieniem. W późnym, zaawansowanym stadium choroby mogą wystąpić: ból w okolicy nerek, zaparcia i krwawienia z odbytu, bóle brzucha lub krocza oraz niedokrwistość.

Rak prostaty to choroba dietozależna

Rozwój raka prostaty ma silne połączenie z mutacjami genetycznymi, dlatego też mężczyźni powinni korzystać z możliwości wykonania badań genetycznych i oceniać ryzyko wystąpienia u nich tego rodzaju nowotworu.

Istnieje wiele badań, które podkreślają ważną rolę żywienia w zarówno w profilaktyce raka prostaty jak i w leczeniu już istniejącej choroby. Leczenie żywieniowe w istniejącej już chorobie nowotworowej ma na celu pokrycie zwiększonego zapotrzebowania na składniki odżywcze oraz poprawę stanu odżywienia. Dieta powinna być dobrana indywidualnie w zależności od wieku, masy ciała pacjenta, a także zaawansowania choroby, typu leczenia, chorób współwystępujących oraz preferencji smakowych. Właściwie zbilansowana dieta może złagodzić skutki uboczne terapii (np. chemioterapii, radioterapii) oraz wspomóc organizm w walce z nowotworem. Dodatkowo, po zakończonym leczeniu, odpowiednia dieta może zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby i pozwolić organizmowi powrócić do prawidłowego funkcjonowania.

Troska o niedostateczne leczenie mężczyzn z rakiem prostaty doprowadziła do większego skupienia się na identyfikacji i leczeniu mężczyzn z cechami wysokiego ryzyka.

Istnieje coraz więcej dowodów na związek między odżywianiem, trybem życia i rozwojem raka prostaty, dlatego też mężczyźni powinni myśleć o aktywnej profilaktyce, zanim dojdzie do rozwoju tej podstępnej choroby. Aktywna profilaktyka polega na podjęciu działań modyfikujących sposób odżywiania poprzez dostosowanie go do fenotypu pacjenta, aby zmniejszyć pokarmowe czynniki rozwoju stanu zapalnego.

Terapia Fenotypowa – spersonalizowane leczenie

Pan Albert już na pierwszy rzut oka wygląda niezbyt dobrze, jest bardzo szczupły, a właściwie to chudy, blada twarz, cienie pod oczami, zapadnięte policzki, brak energii. Podczas Konsultacji Wstępnej specjalista wiedział już, że niezbędna będzie szeroka diagnostyka, by w sposób najbardziej odpowiedni pokierować terapią Pana Alberta. Pacjent musiał wykonać rozszerzone badania krwi, by sprawdzić, czy już tutaj nie ma żadnych zaburzeń i nieprawidłowości, a także cytotoksyczny test na nietolerancje pokarmową Kod Metaboliczny 200, Dzięki temu badaniu Pan Albert uzyska odpowiednie zalecenia żywieniowe, które pozwolą wykluczyć z jadłospisu produkty wywołujące niepożądane reakcje pokarmowe. Konieczne okazało się także wykonanie USG jamy brzusznej, które jest niezbędne w celu zakwalifikowania pacjenta do procedury regeneracji wątroby.

Zabiegi rehabilitacji komórkowej – detoksykacja i regeneracja organizmu

Pan Albert zakwalifikowany został przez lekarza z ICM VIMED do wykonania serii 5 zabiegów VacuIono. Zmienne fale ujemnego i dodatniego ciśnienia powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, zasysając świeżą krew zawierającą tlen i substancje odżywcze do dolnych części ciała, w tym do narządów położonych w obrębie miednicy mniejszej. Niedokrwiona, niedotleniona tkanka ulega dzięki temu rewitalizacji. Zabieg przywraca sprawność narządom, oczyszcza organizm z toksyn, odżywia komórki i regeneruje jego tkanki. Seria zabiegów VacuIono powoduje, że nie są potrzebne leki takie jak Viagra i podobne leki na potencję. Pacjent uzyskuje nie tylko trwałą poprawę sprawności seksualnej, ale również zapobiega chorobom prostaty i jąder.

Testy genetyczne – niezbędne narzędzie w profilaktyce i leczeniu

Pan Albert oczekiwał od nas także informacji, czy jest w grupie ryzyka rozwoju raka prostaty. W tym celu zlecił nam wykonanie testu genetycznego DNA Prostate Health Sensor (DNA rak prostaty). Dzięki temu badaniu Pan Albert uzyska genetyczną ocenę ryzyka przerostu gruczołu krokowego i rozwoju raka gruczołu krokowego. Będzie wiedział, jakie należy wdrożyć środki zapobiegawcze, jakie powinien wprowadzić zmiany w stylu życia, które obniżają ryzyko zachorowania. Analiza dostarcza także informacji które pozwolą optymalnie dobrać leki stosowane w leczeniu schorzeń gruczołu krokowego, aby działały najbardziej skutecznie przy najmniejszej niezbędnej dawce.

W oczekiwaniu na wynik testu genetycznego… Zmiany sposobu żywienia!

Na wynik testu genetycznego Pan albert musi poczekać 4-6 tygodni. Ten czas oczekiwania wykorzystamy efektywnie na wdrożenie zmian, które zasugerował nam wynik cytotoksycznego testu nietolerancji pokarmowych Kod Metaboliczny 200. Wskazał on wiele składników pożywienia, które wywołują niepożądane reakcje pokarmowe, czyli opóźnioną alergię pokarmową. Wyniki badania morfologii i biochemiczne krwi też ukazały odchylenia od przyjętych norm. Z tego też powodu lekarz prowadzący razem z dietetykiem klinicznym przekazali pacjentowi odpowiednie zalecenia, zarówno dotyczące suplementacji jak i żywienia.

Wdrożenie tych zmian, razem z zabiegami VacuIono, już po pierwszych dwóch tygodniach dało pozytywne efekty. Poprawiło się samopoczucie pana Alberta: przypływ energii, lepszy sen, zniknęły obrzęki i zasinienia pod oczami. Pan Albert czuje się coraz lepiej i czeka na wyniki testu DNA, już teraz wie jednak, że dzięki pomocy doświadczonych specjalistów naszego centrum medycznego, będzie w stanie zatrzymać rozwój choroby. Teraz musi więcej uwagi poświęcić sobie, to wymaga przeniesienia priorytetów, aby zregenerować organizm, uaktywnić mechanizmy samoobrony po to, by w niedługim czasie ponownie, z pełnią sił zaangażować się w wir interesów.

Bibliografia:

  1. Twardak I. M., Konikowska K., Kraińska A., Lisowska A., Krzyżanowski D., “Rola diety w rozwoju raka prostaty”, Piel. Zdr. Publ. 2015, 5, 4, 417–425
  2. Salinas CA, Tsodikov A, Ishak-Howard M, Cooney KA., “Prostate cancer in young men: an important clinical entity.”, Nat Rev Urol. 2014 Jun;11(6):317-23. doi: 10.1038/nrurol.2014.91. Epub 2014 May 13.
  3. Punnen S., Cooperberg MR., “The epidemiology of high-risk prostate cancer.”, Curr Opin Urol. 2013 Jul;23(4):331-6. doi: 10.1097/MOU.0b013e328361d48e
  4. Hamm M., “Stop dla rak. Lepiej zapobiegać niż leczyć”, 2010, 18
  5. Patel VH., “Nutrition and prostate cancer: an overview.”, Expert Rev Anticancer Ther. 2014 Nov;14(11):1295-304. doi: 10.1586/14737140.2014.972946.
Małgorzata Słomka
Małgorzata Słomka
Dietetyk Kliniczny ICM VIMED

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *