Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że w ciągu jednego roku przeciętnie spożywamy wraz z żywnością aż od 6 do 8 kilogramów dodatków chemicznych w tym: konserwantów, sztucznych barwników, metali, pestycydów, leków oraz innych toksycznych substancji? Są to tzw. ksenobiotyki, czyli związki występujące w organizmie, które nie są przez niego produkowane, ani też nie występują w żywności. Dotychczas zidentyfikowano ponad 200 000 takich związków.
Detoksykacja najprościej mówiąc jest to usuwanie toksyn z organizmu, jednak proces ten jest bardziej złożony niż się dla wielu wydaje. Detoksykację cechują bardzo skomplikowane zależności biochemiczne, które polegają na tym, że cząsteczki toksyczne są przekształcane w taką formę, która jest możliwa do wydalenia przez organizm. Głównymi narządami i układami odpowiedzialnymi za detoksykację są: wątroba, jelito grube, nerki oraz układ krwionośny i limfatyczny.
Przewód pokarmowy to główna, choć nie jedyna droga jaką dostają się substancje obce do naszego organizmu, część trafia do naszego ustroju poprzez drogi oddechowe i skórę. Ksenobiotyki, spożyte wraz z posiłkiem, wchłaniane są w jelicie cienkim i wraz z krwią dostają się do wątroby. Tam ulegają przekształceniu i następnie, jako metabolity, ponownie wraz z krwią zaczynają krążyć w naszym organizmie. Część z nich trafia do nerek i zostaje wydalona wraz z moczem, inne z kolei przechodzą do pęcherzyka żółciowego i wraz z żółcią przedostają się do jelita grubego, gdzie zostają wydalane wraz z kałem.
Obecna w jelicie mikroflora jelitowa może albo wspomagać rozkładanie substancji obcych albo (zwłaszcza, kiedy jest nieprawidłowa) tworzyć jeszcze bardziej toksyczne związki.
W jelicie grubym również zachodzi proces wchłaniania i niestety wówczas część ksenobiotyków znów przekracza barierę krew-jelito. Stamtąd żyłą wrotną dostają się one do wątroby. Tutaj mamy do czynienia z mechanizmem zwanym krążeniem jelitowo-wątrobowym, którego zadanie sprowadza się przede wszystkim do odzyskania składników potrzebnych do produkcji żółci. Niestety przy okazji zabiera ze sobą również pasażerów na gapę w postaci szkodliwych dla nas substancji, których nasz organizm nie może się pozbyć.
Jeżeli toksyny nie zostaną zneutralizowane i rozłożone w naszym organizmie, zaczynają wraz z krwią krążyć po ustroju, dostając się do wszelkich tkanek i organów, w których niestety mogą się kumulować!
Jak oczyszcza się nasz organizm w naturalnych warunkach?
Kluczowym organem detoksykującym w naszym organizmie, czyli rozkładającym i neutralizującym toksyny, jest wątroba. Jest ona największym narządem naszego organizmu, przez który przepływa ogromna ilość krwi. Jej funkcję możemy porównać do działania filtru, który jest tak zbudowany, aby mógł usuwać wszystkie obecne tam substancje obce: martwe komórki, drobnoustroje, związki chemiczne, leki i wszystkie inne toksyczne związki. Ponadto w komórkach wątroby zachodzi proces przekształcania związków chemicznych rozpuszczalnych w tłuszczu w związki chemiczne rozpuszczalne w wodzie, dzięki czemu mogą być one usunięte z naszego organizmu:
TYLKO SUBSTANCJE ROZPUSZCZALNE W WODZIE MOGĄ ZOSTAĆ WYDALONE PRZEZ ORGANIZM W WODNYCH WYDZIELINACH TAKICH JAK ŻÓŁĆ, CZY MOCZ.
Toksyny rozpuszczalne w tłuszczach mają tendencje do odkładania się w tkankach zawierających tłuszcz oraz błonach komórkowych, gdzie mogą przebywać nawet przez wiele następnych lat. Dlatego w trakcie utraty masy ciała często mamy do czynienia z takimi objawami jak: bóle głowy, bóle brzucha , nudności, zmęczenie czy zawroty głowy, ma to związek z uwalnianiem się toksyn do organizmu. Ponadto, takie narządy jak mózg i gruczoły wydzielania wewnętrznego, np. wątroba zawierają dużo związków tłuszczowych, w których mogą się gromadzić substancje toksyczne.
Detoksykacja w wątrobie przebiega w 2 fazach:
W pierwszej fazie detoksykacji powstają wolne rodniki, które jeżeli jest ich zbyt wiele, mogą uszkadzać komórki wątroby. Dlatego też tak ważna jest odpowiednia ilość substancji o charakterze przeciwutleniającym dostarczana wraz z dietą m.in.: karotenoidów, polifenoli, witaminy C czy E.
Druga faza tzw. koniugacyjna, polega na wprowadzeniu do cząsteczki ksenobiotyku znajdującego się w naszym ciele, specjalnych grup funkcyjnych, w wyniku czego ksenobiotyki mogą być rozpuszczalne w wodzie i w efekcie zostają wydalone przez organizm.
Efektywność tego mechanizmu jest jednak ograniczona i zależy od dostępność określonych grup funkcyjnych. Im więcej ich jest, tym proces jest bardziej skuteczny. Grupami funkcyjnymi określamy np:
- Glutation – bardzo ważny czynnik chroniący wątrobę przed zmianami oksydacyjnymi, ponieważ neutralizuje wolne rodniki. Co ważne metabolizuje m.in. paracetamol i pestycydy. Może być wytwarzany w organizmie przy udziale witaminy C. Składa się z 3 aminokwasów, które również odgrywają znaczącą rolę w procesie detoksykacji organizmu, są to:
- Glutamina – jej niski poziom pogarsza pracę układu immunologicznego.
- Glicyna – jest konieczna do syntezy soli żółciowych.
- Cysteina – bierze udział w wiązaniu wielu substancji trujących.
Glutation naturalnie występuje w awokado, szparagach, brokułach, brukselce, czosnku, cebuli i kapuście.
- Metionina – aminokwas siarkowy, uczestniczy w detoksykacji, występuje w nasionach roślin strączkowych, jajach, rybach, mięsie, czosnku i cebuli.
- Tauryna – składa się z metioniny i cysteiny, wykazuje zdolność neutralizacji i eliminacji szkodliwych związków, występuję w mięsie, rybach, owocach morza, przetworach mlecznych, fasoli oraz grochu.
- Związki zawierające siarkę – do produktów zawierających naturalne związki siarki, które są niezbędne w procesie detoksykacji, należą: jaja, warzywa krzyżowe, kapusta, brokuły, kalafior, brukselka, czosnek, cebula, szalotka, por.
Inne ważne składniki wspomagające procesy detoksykacji to: witaminy z grupy B, kwas foliowy, inozytol, lecytyna czy związki cynku.
Dlaczego detoksykacja jest taka ważna?
W dzisiejszych czasach ze względu na poziom zanieczyszczenia środowiska, nawet najlepiej skomponowana dieta nie wystarcza, aby zapobiec kumulacji toksyn w organizmie człowieka. Można powiedzieć, że jest to cena jaka płacimy za rozwój cywilizacji. Ocenia się, że czas do osiągnięcia tzw. poziomu krytycznego kancerogenów, od którego zaczynają się nieodwracalne zmiany na poziomie komórkowym (uszkodzenia DNA, błon komórkowych) prowadzące do rozwoju choroby nowotworowej wynosi 10 -15 lat i okres ten ciągle maleje. Dlatego niezbędnym elementem profilaktyki zdrowotnej są zabiegi wspomagające detoksykację organizmu.
W Centrum Medycznym Vimed detoksykacja organizmu stanowi podstawowy filar Terapii. Dzięki przeprowadzeniu tej procedury uzyskujemy o wiele lepsze efekty terapeutyczne i przedłużamy życie. Naszym pacjentom zalecamy powtórzenie procedury raz na rok, jako działanie profilaktyczne.