Pojawia się pytanie – jakie produkty spożywcze sprzyjają rozwojowi przewlekłych stanów zapalnych?
Dzisiejsza dieta zawiera mnóstwo substancji promujących stan zapalny, jak również przyczyniających się do jego utrzymania w organizmie. Do produktów tych należą m.in.: oleje i tłuszcze spożywcze, margaryny czy masło roślinne, cukry oraz rafinowane węglowodany proste.
Jednak tak naprawdę każdy produkt spożywczy może działać uczulająco na Ciebie, nie wywołując żadnych niekorzystnych reakcji u innej osoby.
Każdy człowiek jest inny. Różnimy się nie tylko pod względem genetycznym. Także otaczające nas środowisko, warunki, w jakich dorastamy, pracujemy, mieszkamy wpływają na nasz fenotyp. Ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu mają przebyte choroby i to już te, na które chorowaliśmy w dzieciństwie oraz sposób, w jaki były one leczone.
Spersonalizowane odżywianie to kluczowa strategia walki z przewlekłym stanem zapalnym
Jeżeli sposób odżywiania, czy dobór leków nie będą dostosowane do Twojego unikalnego genotypu i fenotypu, będziesz skazany na rozwój łagodnych, ukrytych stanów zapalnych. Pamiętaj jednak, że te z początku niedostrzegalnie rozwijające się stany zapalne, jeżeli trwają wiele lat, mogą doszczętnie zniszczyć Twój organizm. Dzisiaj dysponujemy już technologiami diagnostycznymi, które pozwalają zidentyfikować u każdej badanej osoby te składniki pożywienia, które wywołują reakcję zapalną. Aby wyciszyć stan zapalny, wystarczy wyeliminować z diety te produkty i zastąpić je innymi, takimi, które będą zwalczać stany zapalne na tle pokarmowym, czy infekcyjnym.
Okresowa eliminacja produktów spożywczych, powodujących niepożądane reakcje – alergie pokarmowe, to jedyna metoda, by pozbyć się przewlekłego stanu zapalnego na tle pokarmowym.
Które produkty wyeliminować? Możesz oczywiście próbować obserwować reakcje Twojego organizmu na pokarmy, czy dodatki do żywności i drogą eliminacji szukać produktu, który odpowiada za Twoje dolegliwości. Niestety ten proces trwa zazwyczaj kilka lat i jest mało efektywny.
Najlepszym wyjściem jest wykonanie specjalistycznego badania, jakim jest test cytotoksyczności składników pożywienia Kod Metaboliczny 200. To laboratoryjne badanie nadwrażliwości pokarmowej (nietolerancji pokarmowej, czyli ukrytej alergii pokarmowej) pozwala na identyfikację szerokiego spektrum niepożądanych reakcji na pokarm. Dzięki temu wiemy co możemy jeść bezpiecznie, a co trzeba wykluczyć.